Robert Schuster: Rakousko rozvolňuje a zároveň se chystá na bitvu o pověst hlavní vládní strany

24. únor 2022

Rakousko se v minulých dnech připojilo k zemím v Evropě, které se vydaly na cestu úplného rozvolňování. Děje se tak tempem, které může překvapit i vzhledem k tomu, že dosud klíčové kritérium incidence, to znamená sedmidenní počet nově nakažených na 100 tisíc obyvatel, zůstává stále vysoký. Během posledních dní stále ještě dosahoval více než dvou tisíc případů.

Protože se ale jedná o variantu omikron, klesá navzdory tomu počet pacientů, kteří vyžadují intenzivní lékařskou péči. A tak se znovu otvírají hotely a restaurace stejně jako obchody, které dosud nenabízely zboží základní potřeby.

Čtěte také

Od března do nich mohou znovu vstoupit nejenom očkovaní, ale i ti, kteří dosud vakcínu odmítali. A tady to začíná být zajímavé. Rakousko totiž jako první země EU zavedla povinnou vakcinaci proti covidu-19. Vláda se k radikálnímu kroku odhodlala loni na podzim, takže v době, kdy Rakousko u proočkovanosti začalo zaostávat, zároveň zase začal dramaticky narůstat počet nakažených. Nikdo nedokázal zodpovědně předpovědět, jak se tehdy ještě čerstvá varianta omikron bude projevovat.

Rakouská vláda již tenkrát dávala celkem nepokrytě najevo, že doufá, že nebude muset k povinné vakcinaci vůbec přistupovat, protože se mezitím ochota občanů nechat se naočkovat zvýší. Tento předpoklad se vyplnil pouze částečně.

Má ale nyní očkovací povinnost vůbec ještě smysl, když bude zanedlouho beztak zase všechno přístupné všem bez rozdílu?

Aféry lidovců

Vláda se zatím nějaké jasné odpovědi vyhýbá, nechává si otevřeny všechny možnosti. Poukazuje na to, že je v neustálém kontaktu s odborníky, kteří mapují epidemiologickou situaci v Rakousku. Přesto se ale bude muset velmi brzy přijmout nějaké rozhodnutí. Blíží se totiž 15. březen, od kdy měly být při namátkových policejních kontrolách vybírány pokuty za neprovedené očkování.

Čtěte také

Z dnešního pohledu se nezdá být příliš pravděpodobné, že by finanční sankce mohly být vymáhány, když riziko nákazy klesá. Spíš asi půjde o to najít nějaké šalomounské řešení, aby vláda, která do zavedení očkovací povinnosti investovala hodně energie, neztratila tvář.

Svou pozornost bude už muset velmi záhy soustředit na úplně jiném kolbišti. Začátkem března by totiž měla v parlamentu začít pracovat vyšetřovací komise, která má prověřit řadu afér, které se objevily okolo nejsilnější vládní strany, konzervativních lidovců.

Jde při nich například o obsazování vlivných pozic ve státních firmách nebo vysokých úřadech spřízněnými kandidáty. Také ale o podezření, že předchozí klíčový politik lidové strany a pozdější kancléř Sebastian Kurz si měl objednávat průzkumy veřejného mínění, jež ho měly ukázat v pozitivním světle.

Robert Schuster

Protikorupční prokuratura stále ještě vyhodnocuje tisíce mobilních chatů a krátkých textových zpráv, takže nikdo neví, co z nich ještě všechno vyplyne. Stejně tak zůstává nejasné, jestli budou Zelení, kteří nyní s lidovci vládnou, dal přivírat u afér vládního partnera oči. Už způsob, jakým dokázali na podzim zatlačit na Kurzův odchod, ukázal, že žádnými přehnanými sentimenty netrpí.  

Autor je komentátor Lidových novin

Spustit audio