Robert Schuster: Němečtí liberálové hrají o politické přežití
Tradičně bývá po volbách, ať už se konají kdekoli, upřena veškerá pozornost na volební vítěze, zatímco poražení téměř nikoho nezajímají. Dovolím si udělat výjimku a vrátit se k jedné straně, která až donedávna silně spoluovlivňovala německou politiku, ale v posledních měsících se jí příliš nedaří. Řeč bude o liberálních Svobodných demokratech (FDP).
Byla to kdysi výrazná strana, která v minulých desetiletích spoluvytvářela zahraniční politiku Spolkové republiky. Její představitelé jako Walter Scheel, Hans-Dietrich Genscher nebo Klaus Kinkel byli dlouholetými šéfy německé diplomacie. Všichni tři doprovázeli důležité změny v německé zahraniční politice: Scheel byl jedním z hlavních aktérů nové východní politiky v 70. letech. Genscher pomohl rozptýlit obavy spojenců ze sjednocené země a Kinkel po roce 1991 koordinoval první pokusy Německa hrát ve světové politice silnější roli.
To vše se zdá být dávnou minulostí, zejména při pohledu na aktuální situaci strany. Už loni na podzim vypadli liberálové po mnoha desítkách let ze Spolkového sněmu. Totéž se opakovalo při nedávných volbách ve východoněmeckých spolkových zemích Sasku, Duryňsku a Braniborsku. V Sasku ztratili liberálové vůbec poslední účast v některé z regionálních vlád. A to i přesto, že snad nikdo tam neměl vylepeno tolik plakátů, jako šéf místních liberálů Holger Zastrow. FDP se tak stala definitivně stranou, která reálně funguje pouze v západní části Německa.
Znamená to snad, že východní Němci nejsou liberálně orientovaní? Soudě podle dlouhodobých trendů, by měl být opak pravdou. Hodnotový kompas na východě Německa je vlivem komunismu ukotvený pouze slabě a například reálný vliv církví na společnost neustále klesá.
Možná souvisí neúspěch strany s tím, že v uších mnoha východních Němců stále doznívá výrok někdejšího generálního tajemníka Wernera Hoyera, že FDP je stranou pro vyšší příjmové skupiny. To kdysi na východě Německa způsobilo hodně zlé krve a stranu vyhnalo už jednou skoro ze všech tamních regionálních parlamentů.
Eroze FDP ovšem pokračuje i v západním Německu. Nedávno například její regionální organizace v Hamburku oznámila odchod ze strany a založení zcela nového liberálního stranického uskupení.
Vedle Zelených, kteří už několik let liberálům konkurují, jim začala v poslední době možná poněkud překvapivě odsávat voliče i nová Alternativa pro Německo (AfD), která oslovuje svojí kritikou Evropské unie i klasické tržní liberály. Navíc má pověst nového a ještě neokoukaného subjektu, který zatím dokáže úspěšně zakrývat své vnitřní rozpory.
Než veřejný zájem o AfD poleví, budou muset přijít liberálové s nápadem, jak opět oslovit i širší skupinu společnosti než pouze osoby samostatně výdělečně činné. Budou se muset také zbavit nálepky, že jdou příliš na ruku různým klientelistickým zájmům a lobbistickým skupinám.
Pokud se jim to nepodaří, bude na německé politické scéně o jednu stranu méně.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.