Římské město u Norwiche
V červenci roku 1928 vyfotografovala posádka letadla RAF pozůstatky římského města Venta Icenorum, které se skrývaly v poli s ječmenem blízko Norwiche. Linie města tehdy byly viditelné díky extrémně suchému počasí.
V současnosti zde probíhá intenzivní průzkum terénu pomocí moderních cesiových magnetometrů. Ten potvrdil existenci některých architektonických prvků, zachycených na starých leteckých fotografiích - například ulice, vodovod, budovu lázní, chrámy a fórum. K novým objevům patří pozůstatky půlkruhového amfiteátru, který dokládá vysoký status města. Průzkum ovšem také vyvrátil dřívější domněnku, že Venta Icenorum bylo hustě osídleným městem. Kolem hlavních ulic sice bylo natlačené množství obytných budov, ale okolní plochy podle zprávy z Nottinghamské univerzity zřejmě sloužily jako pastviny a pole.
První zmínka o Venta Icenorum pochází z Říma 2. století našeho letopočtu. Některé archeologické objevy - například mince z doby železné - ovšem dokazují, že místo bylo osídleno ještě před příchodem Římanů, kteří jej obývali až do 5. století našeho letopočtu. Další osud města není zcela jasný, ovšem nálezy mincí, kovových předmětů a dvou hrobek svědčí o tom, že město existovalo dále pod nadvládou Sasů a zaniklo až v 9. století.
Podrobnější informace o vykopávkách můžete najít na webové stránce www.south-norfolk.gov.uk/venta.
Nejposlouchanější
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka