Richard Seemann: Dohoda CDU s CSU otevřela cestu ke koaličnímu jednání

9. říjen 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Angela Merkelová (CDU) a Horst Seehofer (CSU) dospěli ke kompromisu

Po maratonském jednání špiček německých sesterských křesťanských stran CDU a CSU se podařilo v neděli večer dosáhnout průlomu v několikaleté diskusi o počtu přijímaných uprchlíků.

Angela Merkelová přistoupila na horní počet 200 tisíc osob ročně, které budou přijímány z humanitních a rodinných důvodů. Nebudou však vráceny z německých hranic, když bude dosaženo tohoto počtu, takže se nebude uplatňovat absolutní uzávěra.

Tím byla odstraněna největší překážka pro jednotný postoj křesťanských stran při jednání o koalici se Spojenectvím 90/Zelenými a liberálními Svobodnými FDP.

Předzvěstí tohoto kompromisu bylo vystoupení spolkové kancléřky na drážďanském setkání s Mladou unií, konzervativních křesťanských stoupenců CDU. Žádali rozhodný obrat doprava a zazněly i hlasy, aby ze své funkce odstoupila.

Čtyřnásobná prohra?

Martin Schulz se odpovědím na otázku, jestli by se nelehké úlohy volebního lídra zhostil, vyhýbá

Merkelová to odmítla se zdůvodněním, že její funkce byla zlegalizována před čtrnácti dny vítězstvím v parlamentních volbách. Vyjádřila však ochotu ke kompromisu a řešení vidí ve vytvoření jamajské koalice se Zelenými a liberály, kterou nechá potvrdit prosincovým sjezdem CDU.

Kompromis křesťanských stran v imigrační politice však narazil na kritiku Zelených. Jejich šéfka Simone Peterová kritizovala roční přijetí 200 tisíc uprchlíků, protože vlastně požadovanou horní hranici bavorskými sociály potvrdila. Spolu s liberály přitom požaduje zahájit co nejdříve koaliční jednání, které - jak se ukazuje - budou velmi složitá.

Pondělní tisk kromě toho věnuje velkou pozornost situaci v sociální demokracii, která vstoupila na půdu opozice. I u sociální demokracie to začíná vřít a pozice Martina Schulze již není tak pevná, jak se zdála.

Uvnitř strany vznikly již dvě seskupení SPD plus-plus, a Fórum demokratické levice 21, žádající personální změny odchodem „starých hlav“.

Richard Seemann

Schulz v nedělním „Bild am Sonntag“ reagoval, že bez ohledu na výsledky nastávajících nedělních voleb v Dolním Sasku chce být nadále šéfem strany.

Komentátoři poukazují, že nyní bojuje o své přežití a jedinou nadějí je, že sociální demokracie v neděli vyhraje volby. Protože těžko může být v čele strany člověk, který v jednom roce volby čtyřikrát prohrál.

Spustit audio