Řezníci z kultury Clovis

c2f2aba572c974a5a9a41c3d6bcfc9db.png

Na kamenných nástrojích našli vědci zbytky tkáně zvířat, která lidé z kultury Clovis ulovili a naporcovali před 13 000 lety.

Před asi 13 500 lety se přes Beringovu úžinu dostali ze Sibiře do Severní Ameriky lidé, kteří osídlili celý kontinent a zanedlouho poté vymřeli. Vytvořili však kulturu, která podle lokality v Severní Americe dostala jméno Clovis. Její příslušníci byli zručnými výrobci kamenných hrotů a různě tvarovaných čepelí. Více než 80 takových nástrojů objevili archeologové v květnu roku 2008 v podzemním úkrytu ve městě Boulder v Coloradu. Nástroje jsou podle slov místního odborníka na biotechnologii nejen elegantní, ale také ergonomické a údajně skvěle padnou i do současné lidské ruky. Největší z nich přitom dosahují velikosti talíře.

Kamenné artefakty nalezené ve městě Boulder v Coloradu (vlevo antropolog Douglas Bamforth, vpravo majitel pozemku Patrick Mahaffy)

Některé z nástrojů podle svého tvaru sloužily k porcování ulovených zvířat. Organický materiál, který se na nich zachoval, nyní analyzovali odborníci z University of Colorado. Jejich studie je vůbec první, která na kamenných nástrojích objevila proteiny velbloudů a ovcí z doby ledové. Vědci však identifikovali také zbytky tkáně koní a medvědů. Kromě těchto zvířat lidé z kultury Clovis lovili mamuty, vlky druhu Canis dirus, šavlozubé šelmy, obrovské lenochody a srstnaté nosorožce. Tato megafauna však před necelými 13 000 lety zanikla a záhy po ní zmizela i kultura Clovis. Podle nejnovější teorie byla důvodem kometa, která explodovala nad Severní Amerikou a způsobila rozsáhlé požáry.

Spustit audio
autor: Martina Otčenášková