Rasistické útoky Británie netoleruje
Dva muži v pátek stanuli před soudem v Huytonu, kde byli obviněni z vraždy liverpoolského studenta Anthonyho Walkera. Dvacetiletý Paul Taylor z Huytonu a sedmnáctiletý mladík, který nemůže být jmenován, protože je nezletilý, byli dáni do vazby a proces s nimi začne u liverpoolského korunního soudu dne 23. srpna.
Po bombových útocích v Londýně se v Británii zvýšil počet rasistických útoků na muslimy a lidi z tmavší pletí, ale podle policejních údajů šlo především o verbální anebo drobné fyzické útoky. Napadeny byly také některé mešity. Osmnáctiletý černošský student Anthony Walker byl křesťan. Byl středoškolák, nadaný sportovec a měl ve škole vynikající výsledky. Po ukončení střední školy měl v úmyslu studovat právo. Jeho vražda vyvolala v Liverpoolu i po celé Británii vlnu rozhořčení. Stovky lidí se účastnily v centru Liverpoolu vigilie na podporu rodiny Walkerových a na protest proti rasismu. Na místě vraždy Anthonyho Walkera, u vchodu do McGoldrickova parku v Huytonu, umístila veřejnost množství květin.
Anthony Walker a jeho bratranec Marcus Binns se stali terčem rasistických útoků, když doprovázeli Walkerovu bělošskou dívku Louise v pátek večer na autobusovou zastávku. Trojice mladých lidí byla rasistickými útoky tak šokována, že šli raději pěšky dál až na další zastávku, avšak útočníci je sledovali až k McGoldrickovu parku v Huytonu, kde zaútočili na Anthonyho, zatímco Marcus a Louise běželi hledat pomoc. Komentátoři okamžitě začali srovnávat zavraždění Walkera s obdobnou rasistickou vraždou, k níž došlo v Londýně před 12 lety, kdy tam byl usmrcen jiný velmi nadaný černošský student Stephen Lawrence. Hned však bylo vidět, jak se situace od té doby změnila. Před 12 lety bylo pro rodiče a pozůstalé Stephena Lawrence velmi obtížné přesvědčit úřady, že šlo o rasově motivovanou vraždu, a přimět je, aby případ řádně vyšetřily.
Tentokrát okamžitě označila policie v Liverpoolu tuto vraždu za rasistickou, provedla razie ve třech domech v Huytonu a zahájila intenzivní vyšetřování. Policie obdržela množství telefonních informací od místních lidí.
Město Liverpool bylo vraždou otřeseno. Lidé vyjadřovali hnus, nad tím, co se stalo. Množství obyvatelů Haytonu, většinou běloši, stálo frontu, mnozí z nich v slzách, aby mohli položit květiny na místo, kde byl Anthony Walker zavražděn.
"Někteří lidé, já je neznám - dělají opravdu hrozné věci. Měli by je zavřít," řekl mladý pokrývač, který jako snad všichni ve čtvrti znal Anthonyho Walkera. "Nikdy neublížil mouše a většina lidí znala jeho dívku. Holka, s kterou chodil předtím, byla taky běloška, a nikomu to nevadilo."
Nikde není kontrast mezi vraždou Stephena Lawrence a Anthonyho Walkera jasnější než ve způsobu, jak o nich informovala média, napsal v deníku Guardian Joseph Harker. Dva dny po zavraždění Stephena Lawrence dne 22. dubna 1993 otiskly britské celostátní deníky o vraždě několik krátkých zpráv, často s chybami v jeho jménu. A pak všechno utichlo - žádné rozhovory s přáteli či příbuznými, média neinformovala o průběhu policejního vyšetřování, nepsala nic o rasismu v dané čtvrti, kde v předchozích třech letech byli zavražděni tři další mladí černoši.
Tentokráte se vražda Anthonyho Walkera stala hlavní zprávou dne na titulních stranách novin a první zprávou v televizním zpravodajství. Walkerově rodině se dostalo v novinách vylíčení se sympatiemi.
Problémem však je, pokračuje komentátor, že současná britská média líčí se sympatiemi vždycky jen několik symbolických případů, jak je případ vraždy Anthonyho Walkera - jinak však i nadále bulvární a pravicový tisk šíří předsudky vůči muslimům, vůči žadatelům o azyl, vůči Afričanům. Situace se tedy v Británii mění, ale - alespoň podle některých komentátorů - bulvární tisk se dosud obecných xenofobních předsudků nezbavil. Proto nynější smutek britských médií nad studentovou vraždou považují někteří komentátoři za poněkud pokrytecký.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.