Rakouské ambice jsou liché, jednání s Ruskem je pro těžké váhy, říká europoslanec Telička

Vladimir Putin, Karin Kneisslová, Wolfgang Meilinger
Vladimir Putin, Karin Kneisslová, Wolfgang Meilinger
0:00
/
0:00

Pěkná cesta, soukromá návštěva. Tak komentoval ruský prezident Vladimir Putin svou účast na sobotní svatbě rakouské ministryně zahraničí Karin Kneisslové ze strany Svobodných, kam dorazil s kyticí, pronesl přípitek v němčině a s nevěstou i tančil. Šéf Kremlu s sebou přivezl také sbor donských kozáků, který snoubencům zazpíval serenádu.

Podle rakouského kancléře Sebastiana Kurze se Kneisslová ujala role budovatelky mostů a přinesla Rakousku neocenitelnou publicitu. Opozice naopak mluví o provokaci a ostudě. 

Europoslanec Pavel Telička podotýká, že rakouští Svobodní a další krajní politické síly mají úzké vazby na Rusko. „Moskva se snaží penetrovat prostředí a využívat ho pro své zahraničněpolitické zájmy,“ uvádí.

Putinovu účast na svatbě ovšem považuje za soukromou záležitost, důležitější prý byla následná schůzka ruského prezidenta s německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

S tím souhlasí i komunistická europoslankyně Kateřina Konečná, která připomíná, že svatby se účastnil i rakouský kancléř a prezident. Rakousko se podle ní dlouhodobě snaží být mostem mezi Východem a Západem a nejinak tomu je i v době, kdy je předsednickou zemí Evropské unie.

Vítám rakouský postoj, protože jsem ráda, že existují státy, které se snaží hledat mosty, a ne je pouze bortit.
Kateřina Konečná

„Rusko je důležitý a strategický partner Evropy. Témata týkající se Sýrie a Ukrajiny, která Putin otevíral na schůzce s Merkelovou, ukazují, že Evropská unie si bez Ruska – a naopak – s některými věcmi neporadí,“ upozorňuje Konečná.

Telička ovšem poukazuje na to, že Rusko má v tématu Sýrie a Ukrajiny významnou odpovědnost a zároveň odpovědnost agresora. „Bavíme se o konkrétním agresorovi, který nepřispívá k řešení situace, naopak to rozdmýchává,“ oponuje.

Rakousko s ohledem na svoji váhu podle Teličky těžko může mít ambici jednat s Ruskem. „Jsme ve složité geopolitické situaci, kde je to pro jiné hráče. Spíše pro Unii jako celek a v jejím rámci pro některé těžké váhy. Bez ohledu na to, jestli je Rakousko předsednickou zemí, tady jsou jeho ambice spíše liché,“ míní.

Rusko je složitý partner a my s ním musíme jednat, ale jako s partnerem, který se dopouští porušování mezinárodních norem.
Pavel Telička

Spustit audio

Související