Radko Kubičko: Ministr spravedlnosti Blažek dále proplouvá politickými kontroverzemi
Jen krátce po pirátském referendu, které vyzvalo k odchodu ministra spravedlnosti Pavla Blažka a apelovalo na koaliční partnery, byl jmenován nový olomoucký vrchní státní zástupce Radim Dragoun. I když se stalo vše podle pravidel, dokonce na základě výběrového řízení, jde o krok, který též vzbuzuje diskuse, stejně jako celá olomoucká situace. Ministr kritice čelí s přehledem a vše nasvědčuje tomu, že i v tomto případě ji ustojí.
Ne že by referendum o něm budilo nějaké zvláštní uznání. Zdálo by se, že jde o počin, odpovídající vyhlašovateli, tedy o akci pirátskou. Ke které se nepřipojil ani nejbližší koaliční i volební partner, hnutí STAN.
Čtěte také
Podle premiéra Fialy je uzavřen případ Blažkovy restaurační schůzky s lobbistou Nejedlým. Jenže Piráti dlouhodobě upozorňují i na jiné Blažkovy kauzy a koneckonců i dění v Olomouci by si žádalo řádnější vysvětlení.
Ministr Blažek, když byl ministrem spravedlnosti poprvé, ve vládě Petra Nečase, a také místopředsedou ODS, kritizoval žalobce za zásah na Úřadu vlády, po kterém se musela poroučet celá vláda, ODS šla do opozice a skoro politicky zkrachovala.
Čtěte také
Hlavním aktérem bylo právě Olomoucké vrchní státní zastupitelství a jeho vedoucí Ivo Ištván. A právě on pak shodou okolností odešel z funkce, když za ním přijel Blažek, když se stal ministrem podruhé.
Argumenty byly na první pohled věcné, Ištván byl ve své funkci už velmi dlouho a nový zákon počítá s omezením funkčního období. Olomoucké vrchní státní zastupitelství vykazovalo po prověrce některé odlišnosti s pražským. Námitka, že pracuje na jiném teritoriu a řeší odlišné kauzy, nebyla vzata v potaz.
Ištvánův nástupce Daňhel vydržel jen krátce, Blažek byl varován, že neoplývá dostatečnou zkušeností, což se záhy potvrdilo. Nejvyšší státní žalobce Stříž, kterého někteří koaliční politikové kritizovali kvůli minulosti a chtěli odvolat, vybral Dragouna, proti kterému se také zvedla vlna kritiky. I za to, že už nebyl státní zástupce, ale působil v čele Generální inspekce bezpečnostních sborů, kam ho jmenovala vláda Andreje Babiše po sporu s dosavadním ředitelem Murínem.
Čtěte také
A vláda doporučila, aby se konalo výběrové řízení, což také nebylo zcela jednoznačné, protože na jedné straně může jít o transparentnost, na druhé ale je možné do jmenování lépe zasáhnout. Jenže i v něm uspěl Radim Dragoun.
Ministrovi tak nezbývalo než ho jmenovat, když to tak důkladně probral s odbornou veřejností. Pro mnohé ale tím zároveň znovu potvrdil svou pověst kontroverzního politika a další referendum může být tak na spadnutí.
Úctyhodná schopnost politického přežití
Pro Piráty, ale i pro Blažkovy odpůrce z dalších stran, je to nicméně situace velmi politicky nepříjemná, protože dalším jejich logickým krokem, pokud Blažek setrvává ve vládě, by měl být jejich odchod z ní. Ale ani špičky Pirátů to nekladou jako nějaké ultimátum a raději se k tomu v rámci koaličního smíru moc nevyjadřují.
Čtěte také
Je možné o ministru Blažkovi vést různé diskuse a připomínat i jeho dobrou pověst mezi odbornou veřejností. Ale zároveň je možné konstatovat, že kdyby jakýkoli jiný ministr spravedlnosti v předchozích vládách měl kolem sebe tolik kauz a nezodpovězených otazníků, už by proti němu stála přinejmenším z poloviny zaplněná Letná.
Uznání z expertních kruhů může být tedy směle doplněno o úctyhodnou schopnost politického přežití.
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.