První projev

10. březen 2003

První projev prezidenta Václava Klause určený občanům nebyl dlouhý. Řekl, že dobře ví, že si část občanů jeho zvolení přála a jiní že by chtěli mít prezidentem někoho jiného, což je přirozené. Míní ovšem udělat vše pro to, aby mezi své sympatizanty získal i občany, kteří by pro něj v uplynulých dnech nehlasovali.

Druhým vzkazem Václava Klause je, že s jeho příchodem nedojde k žádné revoluci, návratu do bodu nula, nýbrž že může navázat na práci svého předchůdce. Do třetice pak prezident navrhl, abychom nevedli spory o minulost, ale optimisticky hleděli do budoucnosti. Žádná z těchto myšlenek není polemická, nevyžaduje vášnivou diskusi a možná právě o to Václavu Klausovi šlo. Do povědomí občanů se v čele politické strany, vlády i poslanecké sněmovny zapsal jako politik, který společnost polarizoval, a nyní stojí před úkolem občany sjednocovat, nalézat společné jmenovatele, formulovat obecně přijatelná stanoviska a cíle. To u nás mimochodem není jednoduchá výzva. K naší tradici nepatří samozřejmá úcta k autoritě, jakou lze pozorovat například u Američanů, kteří mají sklon sjednotit se za svým prezidentem v dobrém i ve zlém.

Kdyby Václav Klaus jako prezident zůstal mužem, který sice byl respektován jako nepřehlédnutelný politický lídr, ale současně mu bylo vyčítáno přehnané sebevědomí a arogance, záhy by občané dospěli k verdiktu, že se kozel stal zahradníkem. Václav Klaus ovšem určitě bude chtít, aby byl historií označen za dobrého prezidenta. Může jím být, i když tomu dnes moc lidí nevěří. Chce to jediné, chtít být prezidentem. Reprezentovat nejen ty, kterým se v životě daří, ale i ty, kteří neměli ten docela obyčejný kousek životního štěstí. Přejme prezidentovi, aby se prezidentem stal a prezidentem byl.

autor: iho
Spustit audio