Průlom v jednáních o německé vládě. Merkelová odvrátila svůj politický konec, píše Deutsche Welle

Diskuze o společném vládnutí v Německu mezi konzervativní unií CDU/CSU a sociálními demokraty z SPD mohou postoupit do další fáze. Vyjednavači obou stran totiž po celonočních jednáních oznámily, že se podařilo uzavřít takzvané sondovací rozhovory. Právě takový krok byl přitom nezbytný k tomu, aby mohla započít samotná rokování o vybudování vládní koalice.

Stoupají tak šance na další kapitolu panování velké koalice v Německu, uvádí stanice Deutsche Welle.

Podle ní je poslední vývoj důležitým vítězstvím zejména pro kancléřku Angelu Merkelovou. Velká koalice je prý pro ni tím zdaleka nejlepším z možných řešení, mezi které ještě spadá sestavení menšinového kabinetu a nabízí se i varianta uspořádání nových voleb.

Zejména cesta k novému rozdání karet voliči v případě selhání rozhovorů se sociálními demokraty by přitom pro Merkelovou mohla znamenat politický konec. Její CDU by se po zářijovém volebním ústupu z někdejších pozic totiž zřejmě pokusila o oživení svých šancí a Merkelovou by tak mohla obětovat, píše německý web.

Dohodu teď musí schválit členové

Dnešní průlom završuje několikadenní maraton vyjednávání. Dohoda podle spolkové kancléřky značí, že křesťanští a sociální demokraté mohou spolupracovat. Deutsche Welle ale podotýká, že to nejtěžší obě strany teprve čeká – musí pro myšlenku velké koalice získat své členské základny. A to nebude snadné zejména pro šéfa SPD Martina Schulze, jehož partaj bude o návrhu jednat příští víkend na stranickém sjezdu.

Obtížně bude Schulz hledat podporu hlavně od levého křídla strany, protože se zdá, že ujednání s CDU neodráží jeho požadavky, mezi kterými je podpora slučování rodin uprchlíků v Německu, větší zdanění vysokých příjmů nebo nový koncept zdravotního pojištění, upozorňuje Deutsche Welle.

autor: thk
Spustit audio