Proruský převrat nebo protisaakašviliovská opozice?
mohla by znít základní otázka po vysvětlení toho, co se v současné Gruzii děje. Důvodů pro neklid v zemi pod majestátním Elbrusem je celá řada, a tak si zkusme pojmenovat alespoň ty nejdůležitější.
Začněme oficiální variantou, která na Kavkaze nezní nijak nepravděpodobně: Určitá část vysoké armádní generality chystala proruský vojenský státní převrat, jehož smyslem by bylo nejen svrhnout současný režim prezidenta Saakašviliho, ale také zabránit cvičení Severoatlantické aliance.
Za tímto pokusem stála údajně vojenská posádka základny Muchrovani 30 km od Tbilisi. Velení zdejšího tankového pluku bylo odvoláno a vojáci mají přísný zákaz opouštět základnu. Pro pořádek připomeňme, že námětem cvičení je likvidace pokusu o teroristický útok a zúčastní se ho 400-450 neozbrojených vojáků řady členských i nečlenských zemí aliance. Rusko toto cvičení tvrdě odmítá a přestože jeho pozorovatelé byli do Gruzie přizváni, nepřijedou. A ještě jedna poznámka: Rusko jakýkoli podíl na údajném pokusu o vojenský převrat rozhodně odmítá a označuje ho za absurdní nesmysl.
Logika věcí a zejména fakt, že k tomuto zatím jen hypotetickému pokusu o státní převrat a zmaření severoatlantických logistických manévrů, došlo těsně před začátkem cvičení naplánovaného již loni na jaře, samozřejmě nutí k zamyšlení, komu by se takováto politická výtržnost mohla hodit.
Je to bezesporu již zmiňované Rusko, pro něž by případný úspěch takovéhoto státního převratu (pokud by ovšem opravdu byl promoskevský) znamenalo zabití dvou much jednou ranou: o úřad by přišel Kremlem zuřivě nenáviděný prezident Saakašvili a zároveň by mohlo přijít i potlačení Rusy stejně nenáviděného severoatlantického angažmá v zemi, kterou, jak předvedli loni v srpnu, považují za výsostnou sféru svých zájmů.
Tohle vysvětlení sice zní pravděpodobně, ale je až podezřele jednoduché. Celá událost by totiž docela dobře mohla mít i ryze domácí podtext. Včera protisaakašviliovská opozice oznámila plán svých dalších akcí. Podle toho se už během dneška stávkové hlídky měly objevit u vchodů do řady ústředních vládních institucí a také na některých hlavních silnicích po celé zemi. 8. května pak má být blokáda hlavních dopravních tras v zemi připravena a pokud Michail Saakašvili po ultimátu, které mu bude zasláno, co 72 hodin ze svého úřadu neodstoupí, opozice dopravní tepny po celé zemi zablokuje.
A pojmenujme ještě jedno datum - 26. květen což je den gruzínské nezávislosti. Do tohoto dne by se opozice chtěla ujmout moci v zemi. Michail Saakašvili si naopak přeje, aby právě v tento den ve Tbilisi proběhla tradiční pompézní vojenská přehlídka, a to za účasti diplomatů i vysokých představitelů spřátelených zemí. Právě proto vládní místa označují nový opoziční plán za ránu beztak skomírající ekonomice země či dokonce rovnou za kontrarevoluci.
Mluvčí gruzínského ministerstva vnitra Šota Utiašvili dnes doslova řekl, že za údajným pokusem o státní převrat "stáli vysocí armádní důstojníci, operující bezpochyby ve spolupráci s Moskvou". To samozřejmě zní velmi efektně a lidem se tak může podprahově sdělovat, že promoskevská a samostatné Gruzii nepřátelská je i celá opozice.
Dnešní výroky gruzínských vládních míst ovšem vypadají tak účelově a chvílemi až křečovitě, že již zmíněnou hlavně domácí notu celé eskalující vnitropolitické krize jen zdůrazňují. Nepochybné je jedno: Gruzie se v příští třech týdnech má v uvozovkách na co těšit.
Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci Rádio na přání . Některé vybrané komentáře si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas .
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.