Přímořská mlha obsahuje nebezpečnou rtuť

23. březen 2012
Monitor

Mlhy, které se válejí na mořském pobřeží, mohou unášet toxickou rtuť. Ta může poškozovat ekosystémy i lidské zdraví.

Jedním z velkých ekologických problémů současnosti je znečištění rtutí. Jeho hlavním zdrojem jsou uhelné elektrárny a různé průmyslové procesy. Nebezpečná je především organokovová sloučenina známá jako methylrtuť ([CH3Hg]+), která dobře proniká do centrální nervové soustavy. Může tak narušit její vývoj u dětí a plodů, u dospělých má expozice methylrtuti za následek například zhoršené periferní vidění nebo koordinaci.

Chemikové z Kalifornské univerzity v Santa Cruz nyní zjistili, že k znečištění pobřežních oblastí přispívá mlha. Ve vzorcích, které odebrali v kalifornské zátoce Monterey Bay během června až srpna loňského roku, byla průměrná koncentrace methylrtuti 3,4 nanogramu na litr. To je asi pětkrát víc, než kdy bylo naměřeno v kapkách dešťové vody. Podle výpočtů tak pochází z mlhy něco mezi 61 a 99 % methylrtuti, která se ukládá v pobřežních ekosystémech Monterey Bay. Dosud přehlížená mlha tak nejspíš začne být pokládána za důležitý zdroj znečištění rtutí v přímořských oblastech.

Zdroj: Geophysical Research Letters

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.