Příběhy 20. století – a dobrá tradice obrany svobody

Příběhy 20. století vysílá Český rozhlas už 10 let – začínali jsme 1. května 2006, tehdy ještě na Rádiu Česko. Tvůrci pořadu se rozhodli, že ve dvou zvláštních dílech připomenou a okomentují osobní historie a osudy, které je během té dlouhé doby obzvlášť zasáhly, které jim připadají zásadně důležité a které ukazují, proč má takový pořad smysl. Minulý týden vybíral ze svých dokumentů Mikuláš Kroupa a teď je řada na Adamu Drdovi.


K 10. výročí vysílání Příběhů 20. století byl vytvořen speciální web, na kterém najdete 10 nejsilnějších příběhů.

„Náš pořad už deset let ukazuje to, co se praví ve znělce, tedy mimo jiné osudy, na které se zapomnělo, nebo se na ně mělo zapomenout,“ říká Adam Drda a dodává: „Kromě toho důrazu na zapomenuté a přitom fascinující osobní historie a na individuální paměť jsme ale také v uplynulých 10 letech zachytili podstatnou věc: totiž že i v někdejším Československu existovala po celé 20. století nepřerušená dobrá tradice obrany svobody a obětavosti, která nás může i dnes v mnohém inspirovat a k níž se můžeme hlásit. Vybíral jsem tedy z pořadů ukázky nejen těch příběhů, které jsou mému srdci blízké, ale i těch, které tu zmíněnou tradici ukazují a potvrzují.“

V neděli tedy uslyšíte například Rudolfa Vrbu (1924-2006), který roku 1944 uprchl spolu s Alfrédem Wetzlerem z Osvětimi, aby informoval svět o vyvražďování Židů. Uslyšíte Richarda Glazara (1920-1997), který se roku 1943 zúčastnil povstání v Treblince. V pořadu budou mluvit lidé, kteří přežili Rodinný tábor terezínských Židů v Osvětimi-Birkenau, a třeba také Alois Šiška (1914-2003), pilot československé bombardovací perutě RAF, nebo Jan Povajko (nar. 1922), který přežil věznění v gulagu a bojoval pak na východní frontě.

Připomeneme vzpomínky odpůrců komunismu a vězňů z 50. let Ivana Kieslingera (nar. 1928), Karla Kukala (nar. 1927) a Milušku Havlůjovou (nar. 1929), která šla do vězení, protože odmítla spolupracovat se Státní bezpečností. Zmíníme i řadu těch, kteří komunistickému režimu čelili za normalizace, ať už jako tvůrci samizdatů, opoziční aktivisté a/nebo intelektuálové, pro které byla svobodná kritická činnost důležitější než osobní poklid a kariéra.

Alois Šiška (uprostřed)

Příběhy 20. století vysíláme každý týden – v sobotu je repríza na Radiožurnálu, v neděli premiéra na Českém rozhlase Plus. Patří k nejoblíbenějším pořadům Českého rozhlasu, který si lidé hojně stahují z webu nebo podcastem, poslouchají ho na mobilech nebo v autě. Posluchači mají jednu jistotu: vzpomínky je zaujmou. Příběhy 20. století nejsou jen pořad, který dojímá a jitří emoce – je to pořad, který člověka vede k přemýšlení nad vlastním životem a současností.

autor: adr
Spustit audio