Prezidentská image

2. květen 2003

Být prezidentem je vážná věc a to bez ohledu na rozsah pravomocí. Prezident je reprezentantem a prezidentství tudíž zavazuje. V dnešní mediální době to člověka, který se stane hlavou státu, nutí zabývat se i takovými detaily, jako je poštovní známka.

Novináři zjistili, že Václavu Klausovi se nelíbila první verze jeho portrétu, který je hlavním motivem známky, a Česká pošta tudíž musela předložit prezidentské kanceláři návrhy nové. Zda se pan prezident na sebe v první verzi podobal, není důležité. Jde o to, zda návrh vyjadřoval jeho představu o politické roli, kterou si předsevzal jako prezident sehrát a zda bude Česká pošta prostřednictvím našich psaní šířit tu správnou prezidentskou image. V případě Václava Klause se zřejmě portrétistovi napoprvé nepodařilo vystihnout u zobrazovaného politika vlídnost, velkorysost, vstřícnost a toleranci, které by měly charakterizovat jeho působení v úřadu.

O tom, že na formě nezáleží o nic méně než na obsahu, nepochybujme ani na okamžik. Příkladem precizní mediální prezentace budiž způsob, jakým prezident Bush oznámil konec války v Iráku. Týmu mediálních expertů připadlo vhodné, aby prezident promluvil k národu z letadlové lodi. Za tím účelem nejprve letěl z Washingtonu do San Diega svým Air Force One, aby se pak převlékl do pilotní kombinézy a po absolvování rychlého osvěžovacího kurzu katapultáže usedl na místo kopilota letadla S-3B Viking. Média pak pečlivě zaznamenala, že stroj zastavilo na palubě lodi, nesoucí název prezidenta Abrahama Lincolna, brzdné lano. Mluvčí amerického námořnictva Danny Hernandez popsal Bushovo přistání takto: "Jste v pohybu a pak najednou, o dvě vteřiny později, stojíte na místě." Důležitý detail! Upozornil nás, že Bush jako bývalý pilot ví, o čem promluví.

autor: iho
Spustit audio

Více z pořadu