Prezident Clinton zřejmě čekal víc v dohodě s Indií o jaderných zbraních

19. prosinec 2000

Americký prezident Bill Clinton se setkal v úterý v Dilí s předsedou indické vlády Atalem Vážpejím. Výsledkem jejich jednání je příslib spolupráce mezi Indií a Spojenými státy při nešíření jaderních zbraní.

Společné prohlášení amerického prezidenta Clintona a předsedy indické vlády Vážpejího, vydané po dvou hodinách jejich rozhovoru v Dilí, se považuje za významný pokrok v citlivé otázce nešíření jaderných zbraní a omezování jaderného zbrojení. Obě země se nyní rozhodly na tomto poli spolupracovat, i když nemají v této věci vždy naprosto shodné názory. V dokumentu se například uvádí, že Spojené státy a Indie sdílejí odhodlání omezovat a odstraňovat jaderné zbraně, ale "neshodují se v tom, jak dosáhnout tohoto společného cíle".

"Spojené státy si přejí, aby se Indie vzdala jaderných zbraní," tvrdí se dále ve společném prohlášení amerického prezidenta a předsedy indické vlády. "Indie se ovšem domnívá, že by si měla ponechat určité minimální jaderné odstrašovací prostředky - podle odhadu vlastních bezpečnostních potřeb."

Obě země se zavázaly, že nebudou podnikat žádné další jaderné zkoušky a že budou spolupracovat s dalšími zeměmi při přípravě dohody o ukončení výroby materiálů pro jaderné zbraně.

Indický premiér Vážpejí zdůraznil, že Indie se nechce zapojit do závodů v jaderném zbrojení a že také nikdy nepoužije jaderné zbraně jako první. Pozorovatelé si nicméně povšimli, že se Indie ani tentokrát nezavázala k podpisu dohody o úplném zákazu jaderných zkoušek, známé pod anglickou zkratkou TCBT, čili "the Comprihensive Test Ban Treaty". Americký prezident Bill Clinton o tom v úterý řekl:

"Zdálo se mi, že jsme dnes mohli dosáhnout větší vzájemné shody v otázce jaderných zkoušek, výroby jaderných materiálů, kontroly jejich vývozu a dalších omezení jaderného zbrojení."

Americký prezident Bill Clinton a předseda indické vlády Vážpejí v úterý v Dilí také společně odsoudili nejnovější krvavé násilnosti v Kašmíru, kde ozbrojení extrémisté v pondělí zmasakrovali asi 35 lidí. Indický premiér označil útok na tamní sikhské civilisty za "promyšlený čin barbarství" a Clinton poznamenal, že podobné násilnosti musejí přestat.

Právě spor o Kašmír je trvalým zdrojem napětí mezi Indií a Pákistánem, což vzhledem k tomu, že obě tyto země mají dnes vlastní jaderné zbraně, vážně znepokojuje i samotné Spojené státy americké. Jedním z hlavních důvodů nynější Clintonovy cesty do jižní Asie bylo proto pokusit se tento spor urovnat anebo aspoň napomoci zmírnění napětí v této oblasti a zprostředkování nějaké dohody.

Prezident Clinton vyzval oba státy k umírněnosti a k obnově vzájemného dialogu. Pákistánský ministr zahraničí Abdul Sattar jeho iniciativu uvítal a prohlásil v Islamabádu, že Clinton by měl využít svého "ozdravného doteku" - jak řekl - a najít mírové řešení sporu o Kašmír. Indie a Pákistán ovšem oficiálně Spojené státy o zprostředkování nepožádaly. Předseda indické vlády Vážpají pouze Clintona ujistil, že sice existuje napětí mezi Indií a Pákistánem, ale že nehrozí vypuknutí války. "Neuvažujeme o válce a nikdo by o ní neměl uvažovat," řekl indický premiér.

autor: Petr Hartman
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.