Předseda Grebeníček

13. září 2005

Slova předsedy KSČM Miroslava Grebeníčka, že považuje setrvání ve funkci předsedy strany za bezpředmětné, ještě neznamenají, že funkci nakonec opustí. Jelikož své stanovisko vysvětlil nespokojeností, že se někteří představitelé odklánějí od programu, nerespektují přijímané závěry a nectí vnitrostranickou demokracii, lze překvapivému postupu dlouholetého předsedy rozumět i tak, že by rád zúčtoval s těmito představiteli.

Zda se cítí být slabý a nedoceněný, anebo naopak dostatečně silný k útoku, se uvidí 1. října, kdy mu Ústřední výbor poděkuje za odvedenou práci, anebo ho požádá, aby v ní pokračoval. Rozhodování to bude nesnadné. Komunisté sotva mohou počítat s tím, že by s novým předsedou docílili vyššího volebního zisku, a změna by ani automaticky nezvýšila jejich koaliční potenciál, který je patnáct let nulový. Aby se komunisté mohli podílet na vládě, zřejmě by se toho u nich muselo změnit víc než pouze předseda. Na druhé straně, někde se začít musí.

V současné podobě se čeští komunisté opírají hlavně o starší voliče, kteří jsou s dnešními poměry nespokojení. Jejich nostalgie zaručuje pohodlný poslanecký život několika desítkám politiků, kteří v parlamentu pouze sporadicky něco ovlivní. Jako reálná politická alternativa je ovšem nostalgie k ničemu. Nové problémy nemají stará řešení. Lpění konzervativců na odkazu revoluční minulosti už KSČM vyřadilo z celoevropského seskupení Strany evropské levice. S dnešním předsedou a dnešním programem zůstane KSČM u statutu pozorovatele a na stranu, která pouze pozoruje dění, má KSČM zbytečně moc mandátů. K tvrzení Miroslava Grebeníčka, že dnešní KSČM má velké šance uplatňovat svůj vliv, se hodí dodat, že v tomto případě je asi přání otcem myšlenky.

autor: iho
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.