Prastaří mikrobi z Antarktidy

27. listopad 2012
Monitor

Pod téměř dvacetimetrovou vrstvou ledu antarktického jezera Lake Vida je nečekaně živo. Vědci tu objevili izolované společenství různých mikroorganismů.

Jezero Lake Vida ve východní části Antarktidy pohřbil permanentní ledový příkrov asi před 3000 lety. Voda pod skoro 20 metry ledu je zcela temná, má více než 20% slanost, obsahuje vysokou koncentraci čpavku a její teplota dosahuje -13 stupňů Celsia. V roce 2005 a 2010 se vědcům podařilo led provrtat a získat tak vzorky pro biogeochemický výzkum. Ty nyní odhalily existenci unikátního ekosystému, který v extrémních podmínkách přežívá v naprosté izolaci už nejméně 2800 let.

Ve vodě vědci ke svému překvapení identifikovali metabolicky aktivní bakterie z nejméně osmi různých fylogenetických skupin. Podle vědců jejich existence v jezeře Lake Vida posunula hranice života – a to nejen na Zemi, ale teoreticky i na ledových planetách a měsících jako je Jupiterova Europa, kde se nacházejí podpovrchové oceány slané vody.

Zdroj: PNAS

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.