Pozice Česka v Unii? Je pozdě. Pomoci může jen dobrý výkon Jourové, říká komentátor Palata

26. červenec 2019

V Evropské unii se přenastavují sféry vlivu. Bez povšimnutí nezůstalo, že žádnou z čelních funkcí neobsadili zástupci nových členských států ze střední a východní Evropy. Zůstanou tyto země včetně Česka na okraji rozhodování o budoucnosti evropského projektu?

„Symbolické je to, že první cesty nové šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyen vedly do Paříže a Varšavy,“ soudí komentátor Deníku Luboš Palata.

To podle něj ukazuje, že není jen kandidátkou západní Evropy. „Je tedy velká naděje, že Německo bude hrát roli spojovacího článku mezi západní a východní Evropou, jakou hrálo v minulých letech.“

Mezi členskými státy je vůle dát více pravomoci společným unijním orgánům velmi malá. Spíš příští roky budou ty, v nichž bude mít větší vliv Evropská rada a dohadování mezi členskými státy. Nejsem z toho nadšený, protože to znamená, že Česká republika bude mít menší slovo, než by mohla mít.
Luboš Palata

Politolog si ani neslibuje mnoho od setkání Andreje Babiše s novou předsedkyní. „Už je pozdě téměř na všechno. V tuto chvíli jsme ve Visegrádu, bojujeme o třetí nebo čtvrté místo s Maďarskem. Pomoci může jen velmi dobrý výkon Věry Jourové, která v dosavadní Komisi končí, a to, že jí Česko opět potvrdí druhý mandát.“

„Myslím, že nová Evropská komise nebude úplně silná a nebude mít takové ambice, jako měla ta dosavadní. Nějakou velkou federalizaci nemůžeme v příštích letech čekat,“ dodal Luboš Palata.

Komise pod von der Leyenovou moc funkční nebude

„Není ani tak důležité, jaké portfolio v Evropské komisi bude eurokomisařka Věra Jourová zastávat během druhého mandátu,“ upozornil komentátor serveru Echo24 Daniel Kaiser.

Uznal, že Jourová dobře vystupuje a působí. „Asi se v Bruselu velmi rychle aklimatizovala, ale je to paní, která bude jednou v kritických dějinách evropské civilizace šifrou člověka, který stál u plíživého omezování svobody slova.“

Francie a Německo jsou dvě velké země, které od začátku evropskou integraci formovaly mezi sebou. Já bych si přál, aby těch témat a otázek, na kterých se celá Evropská unie musí dohadovat, bylo co nejméně a členské státy měly co největší autonomii a svobodu jednání.
Daniel Kaiser

Eurokomisařka prý v roce 2016 s Evropskou komisí přinutila velké technické firmy, aby podepsaly tzv. Rukověť dobrého chování. „To vedlo k tomu, že se daleko víc mažou příspěvky v politických debatách na sociálních sítích pod známou šifrou boje proti nenávisti... Nevím, v čem pověsti České republiky nebo svobodě slova v Unii Jourová pomohla.“

„Dosavadní působení Ursuly von der Leyenové v roli německé ministryně obrany... může být vodítkem k tomu myslet si, že Evropská komise nebude moc funkční a budou chybět federalizační snahy. To uvidíme asi v příštích sto dnech od listopadu, kdy nastupuje do funkce,“ shrnul Daniel Kaiser.

autoři: Veronika Sedláčková , oci
Spustit audio

Související