Politolog doc. Nikola Hynek o bezpečnosti a technologii komunikace

20. červenec 2015

Dnešní svět čelí nejrůznějším kybernetickým hrozbám. Ty souvisejí nejen s používáním moderních technologií, ale také s rozlehlostí informační infrastruktury. Jak je zabezpečena? A jaká jsou největší kybernetická rizika současnosti?

S politologem docentem Nikolou Hynkem o tom bude mluvit Michael Rozsypal.

Jak se v praxi projevuje stále rostoucí role technologií v bezpečnostních otázkách? Proč se stále častěji dozvídáme o nejrůznějších případech "špehování" vrcholných politiků tajnými službami? Je opravdu dnešní svět informačními technologiemi propojen? Lze mít v dnešní době na úrovni mezinárodních vztahů ještě nějaká tajemství, nebo už "všichni vědí o všech všechno"? Jak se proměnila špionáž? Jakým kybernetickým bezpečnostním hrozbám dnešní svět nejvíce čelí? Jak tyto hrozby vznikají v sociálním kontextu a jak je politici řeší? A jak strategicky důležité jsou informační a komunikační sítě?

Doc. PhDr. RNDr. Nik Hynek, M.A., PgDip Res, Ph.D. studoval politické vědy a mezinárodní vztahy na Masarykově univerzitě v Brně, University of Plymouth a University of Bradford, kde také získal doktorát z bezpečnostních studií a mezinárodní politiky (2011). Habilitaci získal v oboru teorie politiky na Univerzitě Komenského v Bratislavě (2013). Kromě Katedry mezinárodních vztahů FSV UK působí také na Metropolitní univerzitě Praha, kde momentálně vede katedru bezpečnostních studií. V minulosti pracoval také v Ústavu mezinárodních vztahů v Praze. Jako hostující výzkumný pracovník pracoval také na Columbia University v New Yorku a London School of Economics and Political Science. Také zastává funkci zástupce šéfredaktora v Journal of International Relations and Development (Palgrave Macmillan).

Pořad je předtočen.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.