Pokud Kreml neuznává Ukrajinu jako národ, chce zničit i jeho umění a architekturu, říká urbanistka

1. květen 2022

Ruská armáda o pravoslavných Velikonocích rozbombardovala sedm chrámu islámské centrum a jeden protestantský kostel v Luhanské oblasti. „Poškozeno bylo do minulého týdne 242 kulturních památek, z toho asi stovka kostelů,“ shrnuje exministr Daniel Herman (KDU-ČSL). „Pokud Kreml neuznává Ukrajinu jako národ, tak chce kromě jazyka zničit i umění, architekturu, duchovní základ národa,“ říká architektka a urbanitska Anna Beata Háblová.

Proč ruská armáda ničí památky? A jak změní kulturu země to, když z ní zmizí historická architektura? O tom je debata Vertikály, ptá se Adam Šindelář. 

Novinkami ze světa církví provází v první části Vertikály Naděžda Hávová. Vatikán se rozhodl upustit od dalšího vyšetřování polského kardinála Stanisława Dziwisze. Jak vypadaly pravoslavné velikonoce na Ukrajině i u nás?

autoři: Adam Šindelář , Naděžda Hávová
Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.