Podstatné i zapomenuté události 20. století
Petruška Šustrová a její hosté připomenou zajímavé události 20. století. Podstatné i zapomenuté události z roku 1946 připomeneme v pořadu Rok po roce historik Petr Koura. A nezapomeneme ani na československou měnovou reformu v roce 1953.
Pořady, které dnes vysíláme v repríze a které připravili Petruška Šustrová a Josef Mlejnek, si na webu můžete poslechnout ale pouze do 26. června 2022.
Související
-
A teď vám zlevníme rádia a pračky. Po smrti Stalina a měnové reformě přišel čas na cukr a uvolnění
Od roku 1953 charakterizuje vládu KSČ v Československu lehké uvolňování šroubů a hlavně hledání nových strategií pro uklidnění obyvatelstva. Co způsobilo ten obrat?
-
Po vyhlášení měnové reformy sehrála klíčovou roli Státní bezpečnost, připomíná historik
Měnová či peněžní reforma vlastně znamenala státem organizovanou krádež, odborníci hovoří o riziku, kterým tehdy mohl být státní bankrot. Okradenými byli ale občané.
-
Povstání i hladká odluka. Československé měnové reformy měly různý průběh
Samostatná československá měna přečkala dobu německé okupace i několik měnových reforem. V podobě české koruny funguje spolehlivě i dnes.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.