Podologie je fenomenální nedoceněný obor, myslí si bývala tyčkařka a dnes podoložka Hamáčková Rybová

31. březen 2022

„Každodenně léčím klienty v ordinaci a díky své předchozí sportovní kariéře vím, jak by problémy, které běžného člověka až tak nelimitují,  vrcholového sportovce vyřadily i na půl roku,“ popisuje bývalá světová špička ženské tyčky Pavla Hamáčková Rybová. „Vrcholový sportovec si nemůže dovolit žádnou míru, nechci říci bolesti, ale něčeho, co ,civilista‘ snese, ale sportovec už ne. Protože své tělo drancuje. Jeho tělesná schránka tak potřebuje být v daleko větší rovnováze.“ 

Pavla Hamáčková Rybová vyhrála v roce 2000 halové mistrovství Evropy, o rok později halové mistrovství světa. Dnes je ale už vyhledávanou podoložkou, tedy specialistkou na diagnostiku a léčbu poruch nohou. „Upřímně musím říct, že práci s vrcholovými sportovci úplně nemiluji. Je to obtížnější.“

Pavla Rybová Hamáčková

„To, co vy získáte na poli terapeuta, tak vám sportovec každým tréninkem devastuje. Někdy i ne poslušným přístupem k doporučené věci, což se vám u civilisty nestane.“

A čím méně dítě nebo i dospělý sportuje, tak větší zázraky podologové dělají. „Protože i ta nejprudší pohybová aktivita, kterou člověk vykonává, tak navrací případnou poruchu do původního stavu, ze kterého chceme člověka vyvést.“

Fenomenální nedoceněný obor

Podologie je podle ní fenomenální obor. „Obor nedoceněný, protože se klientům snažím vysvětlovat, že tělo má různé substituční mechanismy, jak řešit odchylky od normy. Od toho řekněme zidealizovaného držení. A ono se vás většinou neptá, jakou substituci si zvolí – ale udělá to.“

Chůze na boso je pro děti psospěšná, ne ale na tvrdé plovoucí podlaze

„A vzhledem k tomu, že po těch ťapkách chodíme všichni, tak se postupně všechny pohybové poruchy zřetězí – když se tedy omezím jen na pohybové poruchy a nebudu rozvíjet interní, psychosomatické a jiné poruchy. Takže se pak zřetězí do plosek, protože ta zem už vám nikam neuhne.“

„Většina mých pacientů je, já tomu říkám druhotně podiatrický pacient, který primárně s nohou nikdy nic neměl a poruchy vlivem věku, zatížení, typu obuvi, výživy, jiných interních onemocnění se dostanou do stavu, že začnou mít problémy na nohou. Nezačne to v koleni, zádech nebo někde jinde.“

Celé Hovory Vlastimila Ježka si poslechněte v audiozáznamu.

autoři: Vlastimil Ježek , lup
Spustit audio

Související