Podle čeho se komáři rozhodují, koho píchnou? Láká je pot i vypité pivo

7. červenec 2016

Jestli jste se někdy při projížďce na kole nebo po noci ve stanu divili, proč jste pobodaní od komárů, zatímco ostatní z výpravy nemají ani píchnutí, nemusí to nutně souviset s repelentem.

Přestože vědci zatím nic lepšího než spreje proti komárům nevymysleli, mají alespoň jasnou představu, kterým lidem dávají komáři při nasávání krve přednost. Devět faktorů vypočítává přírodovědecký magazín Smithsonian.

Komárům jde o proteiny v naší krvi, a tak nepřekvapí, že dávají přednost některým krevním skupinám. Podle jedné studie skutečně trpí na krevní skupinu nula. Sedají si na její držitele dvakrát častěji než třeba na skupinu A. Na pomyslném drbacím grafu by se potom krevní skupina B ocitla někde uprostřed.

Co jste možná ale nevěděli, je, že patnáct procent lidí nevylučuje chemické signály o tom, jakou krevní skupinu vůbec mají. To je ovšem také důležité, protože podle Smithsonianu se komáři orientují podle vůní, ať už jde o jakoukoli krevní skupinu jejich potenciálního cíle.

Dalším lákavým faktorem pro komáry je kysličník uhličitý, který lidé vydechují. Komáři jsou vybaveni čelistními makadly, která dokážou vydechovaný plyn registrovat na desítky metrů. Vědci připomínají, že hlubokými výdechy přitahují hmyz zejména mohutní lidští jedinci, což všeobecně vysvětluje i to, proč bývají děti u vody pobodané od komárů mnohem míň.

Na blízkou lahůdku ale komáry upozorní i všemožné kyseliny vylučované lidským potem. Někteří lidé mají jejich množství předurčené geneticky, obecně ale platí, že při zahřátí organismu – jako třeba při cvičení a sportu – jsme zpocenější, a tedy pro komáry také zřetelnější a přitažlivější.

Pocení

Pozor na výrazné barvy

Stejně důležité jsou i bakterie na lidské kůži – komáry přitahují soustředěné kolonie určitých druhů baktérií. Mimochodem tímhle jevem se také vysvětluje, proč jsme tak často pokousáni od komárů právě kolem zápěstí a kotníků. Tam mají totiž lidé kožních bakterií na kůži nejvíc.

Další pro Čechy důležitý aspekt vědci naměřili a potvrzují, aniž by pro něj ovšem měli nějaké vysvětlení. Našince určitě bude zajímat, že komáry na lidech přitahuje i sebemenší množství vypitého piva. Zatímco vědci postupně vylučují souvislosti se zvýšeným metanolem v potu nebo zvýšenou teplotou, milovníci piva u vody můžou přemýšlet o svých letních prioritách a snad i repelentech.

Kromě vůně se komáři orientují i zrakem a entomologové z University of Florida tvrdí, že výrazné barvy jako tmavě modrá, červená nebo černá jsou na lidech dalším magnetem – časopis tenhle faktor ilustruje fotografií barevného stanu – že bychom si plátěnou střechu nad hlavou měli vybírat podle komárů ale nepíše.

A proč si komáři častěji vybírají těhotné ženy? Odpověď už jsme částečně zmínili – těhotné ženy nejenže vydechují víc kysličníku uhličitého, mají také průměrně vyšší tělesnou teplotu. A opět jsou proto na komářím radaru výraznějším cílem, uzavírá přírodovědný časopis Smithsonian populární informace na léto.

Ať už se podle nich budete řídit nebo ne, vědci se snaží dál vyčlenit přírodní látky, které komáry naopak odpuzují. A jednou možná vynaleznou i takový repelent, který komára v terénu odradí i od cvičící těhotné ženy v černém, která má krevní skupinu nula a právě dopila svůj půllitr. Každopádně 85 procent přitažlivosti pro hmyz souvisí s naší genetickou výbavou.

autor: Jan Čáp
Spustit audio