Plži z Atlantiku povyrostli
Plži, kteří obývají Atlantický oceán, během minulého století záhadně a rapidně povyrostli.
Změny v architektuře ulit plžů mohou zajistit, že jejich majitelé lépe odolávají predátorům. V severním Atlantiku bylo například u několika druhů pozorováno ztluštění ulity, ke kterému došlo po invazi dravých krabů pobřežních (Carcinus maenas). Biologové z kanadské Queen's University nyní studovali plže druhu Nucella lapillus, kteří patří do čeledi ostrankovitých (Muricidae) a žijí v severozápadním Atlantiku. Porovnávali ulity pocházející z let 1915 a 1922 s těmi, které byli nasbírány na stejných lokalitách v současné době. Výsledky jejich studie ukázaly, že plži prošli dramatickou proměnou, jaká v mořském ekosystému až dosud nebyla pozorována.
Za necelých sto let se ulity plžů zvětšily o 22,6 %, ale jejich tloušťka se podle článku v Proceedings of the National Academy of Sciences nijak nezměnila. Proč plži o tolik a takovým tempem povyrostli, zatím vůbec není jasné. Důvodem by teoreticky mohly být změny v populacích dravých ryb, které se plži živí, stejně jako vzestup teploty vody, který by mohl přispívat k rychlejšímu růstu plžů.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.