Petr Schwarz: Týden očima Petra Schwarze
Občanská válka v Sýrii zase o něco více děsí zbytek světa poté, co několik tisíc civilistů dostalo zásah bojovým plynem a výrazně se přiblížila možnost, že tam Spojené státy budou chtít dělat pořádek. Jenže zatím se úplně určitě neví, jestli plyn na své občany pustil Asadův režim, nebo jestli za to přece jen nemůže protirežimní opozice.
Pro jistotu tam poslali Rusové pár válečných lodí a Číňani také dali najevo, že Američany v Sýrii nechtějí ani vidět, takže teď se buď budou navzájem vraždit Syřani dál ve velkém, nebo si velmocenský kluci budou ukazovat, jak velký na sebe dokážou udělat bububu a zbytek světa bude jen doufat, že to nepřeženou. Jakýsi syrský důstojník se pokusil odradit Američany od invaze hrozbami, že už je připraveno proti nim 8 tisíc sebevražedných pilotů, přičemž si asi neuvědomil, že to už před desítkami let zkoušeli na USA Japonci a nebylo jim to nic platné. Také syrští vládní hackeři hrozili odvetou, ale potíže tento týden měl přitom internet v Číně, kde útoky vyřadily z provozu miliony stránek, za což ale mohl někdo jiný, i když se pořád neví kdo. A také se neví kdo v čínském Ta-fengu pustil na svobodu miliony švábů chovaných pro lékařské účely, což dost pochopitelně velice zneklidnilo místní obyvatelstvo.
V Česku pokračoval už poněkud únavný seriál urážek a protivýpadů, jimiž se častují poražený prezidentský kandidát Karel Schwarzenberg a úspěšný prezidentský kandidát, tudíž současná hlava státu Miloš Zeman. Ten ukázal v tomto pošťuchování to, co sám označil za vlídnost, když zveřejnil, že Schwarzenbergovi už před pádem Nečasovy vlády nabízel, že ho udělá velvyslancem v Rakousku a umožní mu tak pěknou tečku za kariérou, což Schwarzenberga určitě muselo potěšit, zvláště když byl v té době místopředseda vlády, velvyslance měl navrhovat on, a kariéru viditelně končit nechce. Prezident Zeman také podepsal rozpuštění sněmovny, takže se republika už oficiálně pustila do předvolebních hrátek. Jana Bobošíková se jala připravovat novou stranu s pracovním názvem SUPR Klausovci a někteří příznivci bývalého prezidenta se už těšili na jeho slavný návrat. Jenže Václav Klaus se nakonec rozhodl nekandidovat, takže horečka zase opadla.
Sociální demokraté opět usilovně pracují na tom, aby své dopředu prakticky jisté volební vítězství ještě zdramatizovali, takže v předtuše boje o vládní posty se uvnitř strany množí vzájemné výpady a obviňování. Ve dvou regionech se ti, kteří se nevešli na kandidátky obrátili na soudy, což dává sestavování kandidátek dosud nevídaný rozměr. Dalších pár sociálních demokratů dezertovalo k Straně práv občanů, která přišla s dalšími novinkami – bude za ni kandidovat úplně nepolitický prezidentův kancléř a také SPOZ v případě volebního úspěchu bude zřejmě učit sněmovnu zpívat. Jinak si lze těžko vysvětlit slova, že zpěvák Hůlka se na jejich kandidátce objeví kvůli tomu, že vyhledávají odborníky. Jiný jejich odborník, senátor Dryml, se zase bojí toho, že jak říká, Česko má nakročeno k policejnímu státu a policie a státní zástupci si obviňují koho chtějí, což je poněkud v protikladu s názory prezidenta, který nedávno naopak státní zástupce pochválil, jak pěkně se pustili do bývalé vládní garnitury. Senátora Drymla ale ve skutečnosti pouze rozčílil fakt, že si policie dovolila začít vyšetřovat některá podezřelá úmrtí v jeho vrchlabské nemocnici.
Za policejní stát považují Česko i účastníci protirómských demonstrací, kteří se sešli v několika městech a pak si vybíjeli vztek na policistech a odpadkových koších. Není ovšem jakkoli zřejmé, jak mají tyto bitky zabránit tomu, proti čemu údajně akce byly namířeny, tedy takzvané romské kriminalitě. Ve francouzském Marseille taky nevěděli, jak kriminalitu řešit, tak tento týden povolali Batmana, což přece jen skýtá aspoň teoreticky větší šanci na úspěch. Opravovaná dálnice D1 zažila historickou zácpu, kolony dosáhly šestadvaceti kilometrů. V Drážďanech otevřeli nový most přes Labe, který sice prý zlepší dopravu, ale zato město přišlo o status památky UNESCO. Nejmodernější japonská raketa Epsilon se zatím ke svému prvnímu letu do vesmíru nevydala, při odpočítávání se devatenáct vteřin před startem objevila nečekaná závada. Úspěšnou cestu do jakýchkoli výšin přeje posluchačům Českého rozhlasu plus, sobě i celému světu Petr Schwarz.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.