Petr Šabata: Rozpočtový výhled ubírá vzdělávání 15 miliard. Čeká vláda na zázrak?

26. únor 2024

V příštím roce plánuje vláda Petra Fialy dát na vzdělávání ještě o 15 miliard korun méně, než je nakonec v letošním nedostatečném rozpočtu. Zapsala si to do oficiálního výhledu na rok 2025, který předložila sněmovně spolu s letošním rozpočtem. 

Je to zcela nepochopitelné, když školy poslouchají od ministrů řeči o stálé prioritě pro vzdělávání. A je to naopak úplně logické, když se pak podívají, co vládní koalice kolem školství ve skutečnosti dělá. Neplní žádný ze slibů, které si zapsala do programového prohlášení.

Čtěte také

Na letošek mělo ministerstvo školství ve státním rozpočtu 269 miliard korun, v lednu ministr Mikuláš Bek nakonec dostal ještě čtyři miliardy, v součtu jsou to tedy letos 273 miliardy. Ve výhledu na rok 2025 je na vzdělávání už jen 258, tedy opravdu o 15 miliard méně, než má ministr Bek letos

Jistě, rozpočtový výhled není ještě státní rozpočet, jak argumentuje ministerstvo financí. Je tu však celá řada ale.

Má-li vláda v programovém prohlášení slib, že výdaje na vzdělávání budou v poměru k HDP aspoň na úrovni vyspělých zemí OECD, nemůže si napsat do výhledu škrt 15 miliard ani z legrace, natož v dokumentu, který předkládá poslancům.

Zázračná trojčlenka

Správně říká exministr školství Robert Plaga, že s takovým základem to bude mít Mikuláš Bek výrazně složitější při jednání o rozpočtu. Plaga vždy uhájil v plánu na další rok aspoň výdaje stávajícího rozpočtu.

Čtěte také

Poučné je také podívat se o rok zpět. I tam bylo ve výhledu na letošek minus 10 miliard a ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS poslal Bekovi první návrh rozpočtu dokonce se škrtem 29 miliard. A pak se půl roku vyjednávalo. Výsledek nebyl pro vzdělávání slavný a handrkování vlastně neskončilo dodnes.

Když se podíváme na rozpočet další priority – obrany , po letošním výrazném zlepšení o 40 miliard je i v dalších letech nárůst o devět a pak osm miliard. Logicky, má-li Česko držet výdaje na slíbených dvou procentech HDP, nemůže ubírat.

Tento zázrak nicméně Fialova vláda čeká u vzdělávání: Vynaložíme méně, poměr vůči rostoucímu HDP se zvýší. To je nesmysl, z něhož by ministry usvědčil každý žák základní školy, který ovládá trojčlenku.

Čtěte také

Do hlubin rozpočtového nezájmu

Ekonom Daniel Münich, šéf think tanku IDEA a také člen Národní ekonomické rady vlády, upozorňuje: „Letošní školský rozpočet bude proti roku 2021 vyšší pouze o 13 procent. Přitom nominální výkon české ekonomiky (HDP) ve stejném období naroste o 26 procent. Česko se tak svižně propadá v průměrném podílu školských výdajů na HDP proti Evropské unii.“

Ten propad se odehrává už hluboko pod 4 procenty, přitom koalice Spolu měla v předvolebním programu slib 5,2 procenta HDP a Piráti a Starostové 5 procent.

Petr Šabata

Dnes se ODS jednoznačně soustředí jen na priority, kde má své ministry – obranu a ozdravení financí, vzdělávání hodila přes palubu i se třemi ministry školství. Ovšem ti ministři a celé hnutí Starostové se skoro nebránili. Naopak, na okraj paluby dokráčeli sami.

Bohužel s nimi do hlubin rozpočtového nezájmu spadlo celé školství, ředitelé, učitelky, kuchařky, školní psychologové, a především rodiče a jejich děti.

Autor je šéfredaktor deníku Právo

autor: Petr Šabata
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.