Petr Holub: Zapomeňte na politiku. Lithium je klíč k budoucnosti

10. září 2021

Lithium zůstalo v českých rukou, teď už zbývá jenom jeho těžbou zajistit prosperitu celé země a zvlášť Ústeckého kraje. S tímto poselstvím objíždí svůj volební obvod na Ústecku premiér Andrej Babiš (ANO). Již podruhé tak prosadil těžbu jednoho z nejlehčích kovů do volební kampaně. Přirozeně si tím vysloužil ostrou kritiku, která zpochybňuje takřka všechno, co v souvislosti s lithiem tvrdí.

Před cizinci Babiš lithium nezachránil, maximálně nařídil státní firmě ČEZ, aby odkoupila polovinu akcií firmy vlastnící těžební práva.

Čtěte také

Její australští spolumajitelé ovšem nadále zůstávají těmi, kdo budou rozhodovat o tom, jestli se hornina zpod Krušných hor vůbec bude využívat. O těžbě bude rozhodnuto nejdříve za dva roky, až bude jasné, že se vůbec vyplatí, a až se potvrdí poptávka výrobců baterií do elektromobilů.

Příslib, že továrna na baterie vznikne rovněž pod Krušnými horami do roku 2025, se sotva naplní, minimálně vzhledem k tomu, že najít finančně zajištěného, a tedy zahraničního partnera bude ještě nějakou chvíli trvat. Pan premiér mlátí prázdnou slámu, uzavírá opozice ze srozumitelných důvodů.

Záchrana pro Ústecký kraj

Ovšem právě proto, že je před volbami, se vyplatí očistit případ lithium od politických souvislostí. Už notoricky je známo, že zdejší vlády nejsou schopny spustit jakýkoli velký hospodářský projekt a spíše jen nostalgicky meditují o revitalizaci energetiky z jaderných nebo naopak obnovitelných zdrojů, případně o kanálu Dunaj-Odra-Labe.

Čtěte také

Není také tajemstvím, že se ani Česko nevyhne přechodu na bezuhlíkovou ekonomiku. To znamená nejen přestat těžit uhlí, ale také transformovat hlavní hospodářské odvětví, tedy výrobu automobilů se spalovacími motory. Prosadit v této situaci velký projekt zaměřený na podporu technologií odpovídajících novému trendu na záchranu klimatu je užitečným, dalo by se říct nezbytným krokem.

Ještě by se dalo namítnout, že vstup státních úředníků do ekonomiky přináší příliš mnoho nekompetence a byrokracie a že to může projektu lithia ve skutečnosti uškodit. Také by bylo možné dodat, že právě politické tahanice způsobily, že se plán na využití lithia, jak vznikl už v roce 2017, o několik let zdržel.

Petr Holub

O roli politiky a státu v oboru elektromobility je možné diskutovat, v zásadě jde ale už jenom o provozní otázky. Někdo už musel udělat zásadní krok směrem k nové ekonomice, zároveň bude zahájení těžby a provozu továrny na zpracování lithia znamenat záchranu pro Ústecký kraj, jehož ekonomická základna se zlikviduje zrušením uhelných dolů.

Dokonce v případě, že to s lithiem nevyjde, se čeští manažeři, experti i úředníci naučí v novém prostředí pohybovat a řešit klíčové otázky. Bylo by ovšem dobře, kdyby to s lithiem vyšlo.

Autor je reportér serveru Seznam Zprávy

autor: Petr Holub
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.