Petr Holub: Proč nechal státní zástupce Zeman odejít Babišovy příbuzné

4. prosinec 2019

Stíhání Andreje Babiše v případu Čapího hnízda je obnoveno, jeho příbuzné však už nebude žádný policista ani státní zástupce obtěžovat.

To je nejvíc konkrétní závěr, který veřejnosti sdělil nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, když případ vracel na městské státní zastupitelství. Se značnou pravděpodobností z něho jde vyvodit, jaký byl jeden z rozhodujících argumentů, podle kterých zástupce Zeman rozhodl.

Čtěte také

Skutečně, proč byli Babišovi příbuzní osvobozeni, když drželi akcie Čapího hnízda počátkem roku 2008, tedy v okamžiku, kdy firma žádala o padesátimilionovou dotaci, na kterou neměla jako součást gigantického holdingu nárok? Odpověď může být jednoduchá: Babišovi příbuzní nikdy akcie Čapího hnízda reálně nedrželi.

Tento výklad je přitažen za vlasy, napadne každého, pokud ovšem nečetl dokumenty, které vypracoval vyšetřovatel Pavel Nevtípil, konkrétně návrh na zahájení stíhání ve věci Čapího hnízda.

Jak známo, farma Čapí hnízdo vznikla na přelomu let 2007 a 2008 transformací z jedné malé dcery holdingu Agrofert jménem ZZN Agro Pelhřimov. Dcera se jednak přejmenovala a jednak vydala anonymní akcie na doručitele, které byly podle obchodního rejstříku rozděleny majitelům.

Delikátní okolnosti

Jména ovšem nebyla v rejstříku uvedena, protože papírové akcie na doručitele mají zvláštní vlastnost. Majitelem je vždy ten člověk, který drží papír v ruce, a pokud je například předá svému sousedovi, okamžitě je majitelem soused. Tak bylo podle rejstříku rozděleno 20 akcií na doručitele. Teprve později prozradil sám Andrej Babiš, že je obdrželi jeho příbuzní. 

Čtěte také

Vyšetřovatel Nevtípil si ovšem všiml, že farma Čapí hnízdo vydala pouze jednu hromadnou akcii, a v žádných firemních dokumentech nenašel, že později byla tato akcie rozdělena na 20 akcií, kterými pak byli poděleni Babišovi příbuzní.

Existují sice smlouvy o tom, že rodinní příslušníci akcie nakoupili a že za ně cenu uhradil sám Babiš. Ovšem neexistuje doklad o tom, že je farma Čapí hnízdo vydala, a to podle zákona o cenných papírech znamená, že neexistovaly.

Babišovi příbuzní se možná podíleli na fikci, s jejíž pomocí se obešla pravidla umožňující žádat o dotaci pouze malým firmám. Ve skutečnosti však nikdy farmu Čapí hnízdo nevlastnili a podnik zůstal vždycky dcerou holdingu Agrofert. Žádost o evropskou dotaci tedy nepodala jejich firma, ale firma Andreje Babiše.

Petr Holub

Tento Nevtípilův výklad ovšem Jaroslav Šaroch z městského státního zastupitelství ignoroval, a nejde tedy vyloučit, že zástupce Zeman žádá právě to, aby se s ním vypořádal. Pokud jde ovšem o Babišovy blízké, nedává velký smysl obtěžovat je těmito delikátními okolnostmi.

Jednou větou: v případu Čapí hnízdo je dosud potřeba leccos objasnit.      

Autor je komentátor serveru Echo24

autor: Petr Holub
Spustit audio