Petr Holec: Jurečka hází vidle do integrace opozice

28. leden 2020

Už se zdálo, že je Marian Jurečka v KDU-ČSL mrtvý muž, jeho partajní „dramatický“ oblouk se před časem ohnul dolů.

Po rezignaci Marka Výborného na funkci šéfa strany (kvůli úmrtí manželky) se Jurečka  vrací. Na mimořádném volebním sjezdu lidovci ale nerozhodovali pouze o svém novém šéfovi, ale svým způsobem také o budoucnosti tradiční opozice.

KDU-ČSL, STAN i TOP 09 setrvale balancují na kritické hranici volitelnosti. Společně s ODS stěží dají dohromady volební sílu hnutí ANO premiéra Andreje Babiše. I proto je na loňské demonstraci na Letné „zaúkoloval“ šéf protibabišovského spolku Milion chvilek pro demokracii Mikuláš Minář integrací, protože jen společně můžou Babiše ohrozit.

Čtěte také

Volbou Jurečky do čela lidovců ale dostává vidina takové integrace další ránu. Nový šéf na sjezdu řekl, že by se jeho partaj měla zaměřit spíš sama na sebe a do sněmovny se potupně nevyvážet na zádech jiné strany.

Tím de facto myslí ODS, protože na zádech TOP 09 či STAN by se lidovci taky mohli ze sněmovny spíš vyvézt. K oběma stranám navíc v KDU-ČSL panuje jistá historická antipatie.

Amatérský houslista

Hnutí STAN lidovci stále nemůžou zapomenout, jak si chtělo „zprivatizovat“ společné kandidátky během jepičího spojení těchto dvou stran (před sněmovními volbami 2017), zatímco v TOP 09 jim radost nedělá jejich bývalý šéf Miroslav Kalousek. Ten si před časem vypůjčil nemálo lidovců pro svůj projekt jménem TOP 09 (a pak z KDU-ČSL dělal „socialistickou“ stranu).

Čtěte také

Jurečka na sjezdu taky naznačil, že chce stranu vyvést i z opozice. „Důležité je vystoupit z bloku demokratických stran. Není na místě myslet na to, s kým budeme tančit na tanečním parketu,“ řekl po svém zvolení.

A pro jistotu ještě dodal, že mu nijak nevadí vládní spolupráce s ANO, přestože tady dodal jisté personální podmínky týkající se například trestního stíhání Babiše. I tak teď sedlák z Hané a bývalý ministr zemědělství, v podstatě hází do integrace opozice vidle.

Vlastně se tak jen opakuje historie, i když, jako obvykle, trochu jinak. Lidovci se vždycky snažili maximalizovat svůj nižší volební potenciál i zisk tím, že flexibilně korunovali vlády zprava i zleva. Jurečka je nyní vrací k této tradici.

Navíc představa, že Minář a spol. může demokratickým stranám seshora diktovat co mají dělat, a ještě mu ze své činnosti veřejně skládat účty, vždycky zaváněla typickou naivitou ulice. Anebo diktaturou, chcete-li.

Šéfové demokratických partají totiž odjakživa skládají účty pouze svým členům. Jurečka taky zřejmě pochopil, že by lidovci hráli v náručí mnohem silnější ODS druhé housle (to amatérský houslista a ambiciózní politik určitě nechce). Na ideálního partnera k tanci si proto radši počká až po příštích sněmovních volbách, které můžou výběr na tanečním parketu značně protříbit.

Autor je komentátor serveru Info.cz

autor: Petr Holec
Spustit audio