Petr Holec: Hlavně žádné neobvyklé struktury. Mezi chvilkaři a opozicí dál přituhuje

19. červenec 2020

Šéf spolku Milion chvilek pro demokracii Mikuláš Minář v televizi CNN Prima NEWS řekl, že by uvítal, kdyby opozice vytvořila společnou stínovou vládu.

Posloucháte rádi komentáře a glosy? Všechny najdete na stránkách mujRozhlas.cz

Ta by podle něj oponovala kabinetu ANO a ČSSD, který ze sněmovny drží komunisti. „Neexistuje nic jako stínová opoziční vláda, která by vytvářela nějakou alternativu k současné vládě. Nebo alespoň opoziční expertní kruh, který by komentoval vládní kroky,“ vysvětlil svou představu Minář.

Čtěte také

Jenže od opozice přišla další společná studená sprcha, během měsíce už druhá. „Moc nevím, na základě jaké teoretické nebo zahraniční zkušenosti Mikuláš Minář se svou tezí přišel. Pokud mají strany opozice na určitý problém podobné řešení, tak ho nabízí. Některé expertní týmy stran, například ekonomické, běžně spolupracují. Jinak je taková představa dosti přitažená za vlasy,“ reagoval například šéf Pirátů Ivan Bartoš. A podobně mluvili i lídři ODS, STAN a TOP 09.

Piráti proti všem

Pravda, zrovna s Piráty Minář nejspíš do své opoziční stínové vlády moc nepočítal, protože ti se považují za opozici i k opozici, a spojování s tradičními stranami proto odmítají. Na svém volebním autobusu ostatně posílali „do tepláků“ i některé opoziční lídry, premiér a šéf ANO Andrej Babiš v tom zdaleka není sám. Navíc jim na rozdíl od tradičních opozičních stran dodávají sebevědomí jejich poslední volební výsledky i preference, ve kterých kradou voliče právě tradičním stranám.

Bartoš situaci nicméně vystihl: tradiční opozice zůstává i navzdory chvilkařům roztříštěná a ODS, TOP 09, STAN a lidovci se spíš v rámci vlastní záchrany vzájemně kanibalizují, než že by ve vzduchu visela společná stínová vláda. Zatím jedinou společnou alternativou k vládě, o které Minář mluví, zůstává tzv. antibabiš. Jenže ten zoufale nefunguje. Anebo spíš naopak. Třeba TOP 09 málem vyvedl ze sněmovny, a i když si ho pořád nemůže odpustit šéf jejího poslaneckého klubu Miroslav Kalousek, nejen lidovci už tuhle slepou uličku radši opouštějí. Vede totiž do politického předpeklí.

Politická kariéra?

Čtěte také

Minář to ale od opozice, kterou vloni na podzim na Letné zaúkoloval vítězným sjednocením a nalezením vítězného lídra, neschytal takhle unisono poprvé. Společně ho lídři ODS, TOP 09, STAN i lidovců kritizovali už po poslední akci chvilkařů, kde si Minář pro změnu postěžoval, že ho zřejmě ohledně vítězného tažení neberou příliš vážně. „Pan Minář je trošku rozpolcený v tom, co vlastně chce. Jestli chce zůstat občanským aktivistou či angažovaným občanem, nebo jestli chce vstoupit do politiky,“ vzkázala mu tehdy šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Podle Bartoše mají jednotlivé strany ve sněmovně předkládat funkční návrhy, a „ne budovat nějaké neobvyklé struktury“. I v tom má šéf Pirátů pravdu. Stínové vlády u nás nikdy moc nefungovaly, ani když je dělaly ODS nebo ČSSD.

Ty ale aspoň nějak držely pohromadě, protože existovaly v rámci jedné strany. Teď by takovou vládu musely tvořit přinejmenším čtyři partaje a to vždy slibuje krátký konec. Minář na své poslední demonstraci připustil vlastní politické angažmá, a jak se zdá, začínají s tím počítat i opoziční lídři.

Autor je komentátor serveru Info.cz

autor: Petr Holec
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.