Petr Hartman: Stane se z „topky“ TOP 4,9?

Markéta Pekarová Adamová, Jiří Pospíšil a Miroslav Kalousek
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Markéta Pekarová Adamová, Jiří Pospíšil a Miroslav Kalousek

TOP 09 by ráda dostála svému názvu. Nejde tak ani o tradici, odpovědnost a prosperitu, což odpovídá zkratce TOP.

Těžkou hlavu jí dělá číslovka 09. O hranici devíti procent ve sněmovních volbách si totiž momentálně může nechat zdát.

Při pohledu na výsledky průzkumů veřejného mínění její podpora osciluje kolem pěti procent. Balancuje tak na hraně politické smrti. Přitom v roce 2010 získala téměř 17 procent hlasů.

Měla ambici stát se nejsilnější pravicovou stranou v zemi. Ani ne deset let od tohoto úspěchu musí být ráda za každý získaný hlas. Podle sociologů by jejich počet mohl dosáhnout maximálně devíti procent. To v případě, že by TOP 09 ve volbách podpořili všichni, kteří jí v tuto chvíli zvažují dát svůj hlas.

Při jejich rozhodování bude hodně záležet na tom, kdo stranu do příštích sněmovních voleb povede. Jistotou je, že to bude osoba s „topkou“ delší dobu spjatá.

Zvýšit šance na úspěch v regionech

Byť se nedá tvrdit, že by otec zakladatel Miroslav Kalousek systematicky pracoval na zrodu výrazné osobnosti, nemusí tentokrát přihlížet tomu, jak do čela strany delegáti na sněmu instalují člověka, který do ní vstoupil chvíli před volbou předsedy. Po celou dobu úřadování Jiřího Pospíšila se s tím nedokázal vyrovnat a různým způsobem mu okopával kotníky.

Jiří Pospíšil to Miroslavu Kalouskovi vrátil tím, že do boje o předsednický post místo sebe vyslal Markétu Adamovu Pekarovou. Tím otci zakladateli zkomplikoval plány na hladkou instalaci vlastního člověka do čela TOP 09. Měl by jím být senátor Tomáš Czernin. Nedojde-li na poslední chvíli k nějakému překvapivému zvratu, zůstanou Kalouskovy představy o obsazení postu předsedy nenaplněny. Šance Markéty Adamové Pekarové na zvolení jsou totiž výrazně vyšší.

Miroslav Kalousek se tak opakovaně asi přesvědčí o tom, že jeho vliv na stranické kolegy není tak velký, jak by se mohlo zdát. To nic nemění na tom, že směrem k veřejnosti zůstane nejvýraznějším představitelem TOP 09. Jako zkušený politik si patrně uvědomuje, že nesmí stranu štěpit. Proto se dá očekávat, že se bude muset s podobou nového vedení smířit.

Vnitřní rozbroje by totiž stranu postupně nasměrovaly k číslu 09, ale poněkud upravenému. Konkrétně o desetinnou čárku mezi jednotlivými číslicemi. Od nového předsedy se očekává jiný volební zisk. K hranici deseti procent by TOP 09 mohla nastartovat užší spolupráce se STAN. Což by mohlo zvýšit její šance na úspěch v regionech.

Petr Hartman

Bude-li „topka“ spoléhat pouze na velká města a především na Prahu, riskuje, že po příštích volbách nebude mít ani jednoho poslance. Přitom v roce 2010 jich měla v konfrontaci s dnešními sedmi neuvěřitelných jednačtyřicet.

Autor je komentátor Českého rozhlasu