Petr Hartman: Spolu vyrazí do evropských voleb patrně spolu

25. říjen 2023

Pro Evropu bez nesmyslů spolu s Alexandrem Vondrou a Veronikou Vrecionovou. Alespoň to vyplývá z billboardů, které se v létě objevily na různých místech České republiky. Vypadalo to, že tímto plakátem zahájila ODS kampaň do evropských voleb.

Její značka se však na billboardu neobjevila. Mimo jiné to znamenalo, že plán na společnou kandidaturu ODS, KDU-ČSL a TOP 09 nebyl v té době ještě definitivně mrtvý. Byť by se krachu tohoto projektu někteří občanští demokraté zrovna nebránili.

Čtěte také

Na zmiňovaných plakátech je místo loga ODS vyobrazena zkratka Evropských konzervativců a reformistů. Jde o upozornění na frakci v Evropském parlamentu, do které občanští demokraté patří.

Společnost jim nedělají poslanci za KDU-ČSL a TOP 09. Ti jsou součástí klubu Evropské lidové strany. Z toho je zřejmé, že se poněkud liší v názorech na fungování a budoucnost Evropské unie. Právě to měl být jeden z argumentů, proč by do evropských voleb neměla vzniknout společná kandidátka těchto tří stran. Týká se to například ochrany klimatu, nebo zavedení eura.

Zkrotit ambice politiků

Pokud by podobné názory převážily, nezopakoval by se model, jakým občanští demokraté, lidovci a TOP 09 oslovili voliče a zvítězili ve sněmovních volbách. Přitom v době, kdy koalice vznikala, panovaly odlišné názory na řadu věcí. V kampani byly tyto rozpory upozaděny. Neznamená to, že přestaly existovat. Zároveň nenarostly do takových rozměrů, aby vyvolaly vládní krizi.

Čtěte také

Model, jak maximalizovat zisk ve volbách a po nich nadále spolupracovat, má koalice Spolu už vyzkoušený. Včetně toho, že ve sněmovně vznikly oddělené poslanecké kluby těchto stran. Takže by to neměl být problém ani v případě evropských frakcí. Zkrátka občanští demokraté by nemuseli za každou cenu přejít k evropským lidovcům. Naopak například TOP 09 by nebyla nucena zakotvit u konzervativců a reformistů.

Vznik společné kandidátky do evropských voleb odstraní riziko vzájemného okopávání kotníků v předvolební kampani. K tomu by v případě samostatné kandidatury muselo dojít. Tím by vznikl dojem rozhádané koalice Spolu, což by se mohlo negativně promítnout do fungování Fialovy vlády.

Petr Hartman, moderátor a komentátor Českého rozhlasu Plus

Není tudíž překvapením, že vše směřuje ke vzniku kandidátky Spolu do evropských voleb. Jak už to v podobných případech bývá, nejtěžší je zkrotit ambice některých politiků. Například místo tří očekávaných lídrů by měl být de facto pouze jeden. Na kandidátce může být na prvním místě uvedeno pouze jedno jméno.

Pokud se s tím smíří například Tomáš Zdechovský z lidovců a Luděk Niedermayer z TOP 09, nemělo by vzniku společné kandidátky stát nic v cestě. Lze si totiž obtížně představit, že by ji vedl někdo jiný, než reprezentant ODS. V tomto případě tedy Alexandr Vondra.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

autor: Petr Hartman
Spustit audio