Petr Hartman: Korespondenční forma komunikace Fialy s Babišem

19. březen 2025

Největší audioportál na českém internetu

Předseda ODS Petr Fiala a premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš | Foto: Michaela Danelová, koláž iRozhlas.cz

Petr Hartman: Korespondenční forma komunikace Fialy s Babišem

Proč bychom se spolu bavili, když si můžeme psát. Řeč není o převažující formě komunikace mezi mladými lidmi, ale o nejnovějším způsobu dialogu mezi Petrem Fialou (ODS) a Andrejem Babišem (ANO).

Psaní v tomto případě není soukromé. Naopak má formu otevřených dopisů. Tomu odpovídá jejich obsah.

Čtěte také

Měl by se týkat zajištění bezpečnosti země. Tedy základního národního zájmu, o jehož naplnění by se měli politici napříč spektrem postarat, nebo o něm alespoň věcně diskutovat. K tomu má však způsob současné komunikace mezi premiérem a jeho předchůdcem daleko.

V otevřených dopisech se řeší, kdo víc lže, manipuluje, straší a je neschopný. Andrej Babiš věří tomu, že takováto forma dialogu nakonec vyústí ve sněmovní diskusi na téma bezpečnosti. 

Petr Fiala patrně naopak nepočítá s tím, že by výměna otevřených dopisů přiměla předsedu hnutí ANO sejít se za zavřenými dveřmi a o zajištění bezpečnosti České republiky věcně diskutovat. Proto je pravděpodobné, že netradiční podoba komunikace bude pokračovat.

Předvolební kampaň

Nejde v ní totiž o snahu nalézt společnou řeč, ale o předvolební kampaň. Ta by se promítla i do případné debaty na půdě Poslanecké sněmovny za přítomnosti veřejnosti prostřednictvím televizních kamer a dalších médií.

To neznamená, že by nejsilnější opoziční strana v zemi nebyla ochotna se o obraně země s nikým věcně bavit. Názorným příkladem může být jednání mezi prezidentem a předsedou hnutí ANO. Konalo se bez velkého mediálního rozruchu a mezi Petrem Pavlem a Andrejem Babišem údajně nebyly zásadní rozpory.

Přesto dosavadní průběh diskuse politiků nepřispívá k jasné představě o tom, jak v následujících letech zajistit obranu České republiky.

To, že je potřeba do ní investovat, na tom panuje všeobecná shoda. Kolik, jakým způsobem a kde na to vzít peníze, o tom se zatím více či méně věcně diskutuje. Podle premiéra Fialy přitom na vyjasnění rozporů není nekonečně času.

Jde o peníze, jak jinak

Rovněž je zřejmé, že k dispozici není nekonečné množství financí. Kde je získat, aby výdaje na obranu postupně rostly a nenarážely na masivní odpor veřejnosti, na to neexistuje jednoznačná odpověď.

Politici ji mohou nalézt ve zvyšování daní, nebo v dalším zadlužení země, případně v omezování některých výdajů. Existuje i další možnost.

Petr Hartman, moderátor a komentátor Českého rozhlasu Plus

Jedná se o lepší nakládání s evropskými penězi. Ty by však musely být smysluplně investovány, aby přinášely v následujících letech odpovídající zisk. Co se podařilo například Irsku nebo Polsku, to Česko rozmělnilo v desítkách nejrůznějších programů a obrazně řečeno v kilometrech cyklostezek.

Podle ekonomky Jany Matesové by nám smysluplné projekty vynesly až stovku miliard korun ročně. Potom by se politici o 3 procenta HDP vydávaných na obranu nemuseli dohadovat. Výměna otevřených dopisů Českou republiku k tomu nepřiblíží a větší bezpečnost země nezajistí.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

autor: Petr Hartman