Petr Hartman: Bude ministryně Maláčová o hlavu kratší?

26. březen 2019

Jako v pohádce si může připadat ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Nemyslím tu s názvem Tři veteráni.

I když bezedný váček se zlaťáky by se jí hodil. Alespoň by se nemusela dohadovat s ministryní financí o tom, kde brát na své nápady peníze.

Petr Holec: Přeceňovaná ministryně Maláčová a její záporné skóre

Jana Maláčová, ministryně práce a sociálních věcí

Ministryně práce a sociálních věcí ČSSD Jana Maláčová nedávno oznámila, že se chce na březnovém volebním sjezdu stát místopředsedkyní strany.

Vykouzlit je nemůže, takže musí vystačit s těmi od daňových poplatníků. S nimi by měla zacházet tak, aby nebyla o hlavu kratší. Hrozí jí totiž podobné nebezpečí jako Jiříkovi v pohádce o Zlatovlásce. K tomu, aby jí zůstala hlava na krku, nemusí být opatrná při přípravě jídla a následném nalévání vína královi.

Jana Maláčová musí splnit jiný úkol. Zaručit, že skutečně od příštího roku budou bez problémů fungovat elektronické neschopenky. Jinak by měla přijít o hlavu, chcete-li o křeslo v Babišově vládě. To jí vzkazuje král poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek.

Ne, že by mu tolik záleželo na elektronické podobě neschopenek. Jeho požadavek má vyvážit vstřícný krok ANO vůči ČSSD. Týká se termínu, odkdy by se měly začít proplácet první tři dny pracovní neschopnosti.

Projekt nesmyslný a nepřipravený

Nebude je hradit stát, ale zaměstnavatelé. Ti budou muset sáhnout do pokladny a vyplácet peníze navíc od první chvíle, kdy zaměstnanci budou doma marodit.

Blízká budoucnost, nebo utopie? Digitální neschopenky by mohly začít fungovat v roce 2019

Lékař (ilustrační foto)

Po receptech by se mohly digitalizovat také pracovní neschopenky, informují o tom Hospodářské noviny. Češi by je tak už nemuseli zaměstnavateli nosit nebo posílat poštou. Pokud návrh projde sněmovnou, e-neschopenky by mohly fungovat od ledna 2019.

Bylo jim za to mimo jiné slíbeno, že budou mít alespoň rychlý přehled o tom, kdy byly neschopenky lékařem vystaveny. To má nejlépe zaručit jejich elektronická podoba. Logicky bylo zrušení tzv. karenční doby provázáno s fungováním takovýchto neschopenek.

Sociální demokraté mohli voličům oznámit, že plní sliby. V případě proplácení prvních tří dnů nemoci k tomu přidaly datum 1. července letošního roku. Od tohoto termínu nechtějí ustoupit.

Nevadí jim, že v té době elektronické neschopenky fungovat nebudou. Když se k nim se stejným postojem připojili komunisté, nemá Andrej Babiš příliš na výběr. Radši bude poslouchat výtky od zaměstnavatelů, než dávat dohromady rozpadající se vládní většinu ve sněmovně.

Petr Hartman

Karenční doba proto bude asi podle plánu zrušena. Minimálně o půl roku dříve, než lékaři začnou plošně používat elektronické neschopenky. S tím by se možná zaměstnavatelé dokázali smířit. Nejsou však přesvědčeni o tom, že to bude jen na pár měsíců. Ostatně část lékařů tento projekt označuje za nesmyslný a nepřipravený. 

Proto hnutí ANO tlačí na Janu Maláčovou, aby to zaručila vlastní hlavou. Uvidíme, zda je o rozběhu elektronických neschopenek od začátku nového roku skutečně natolik přesvědčena, aby kvůli tomu riskovala setrvání v ministerské funkci.

autor: Petr Hartman
Spustit audio