Petr Hartman: Andrej Babiš jako riziko pro vládní koalici

20. březen 2024

K dění na Ukrajině musí Česká republika zaujmout jednoznačnou pozici. Tu by mělo zajistit usnesení přijaté na mimořádné sněmovní schůzi. Alespoň takovou představu má o smyslu rokování poslanců šéf pirátské frakce Jakub Michálek.

Původně bylo jednání svoláno jako reakce na uniklý email Andreje Babiše. V něm žádal vypracování podkladů k osobnímu výpadu vůči ministru zahraničí Janu Lipavskému. Ten si pozornost šéfa hnutí ANO vysloužil úvahou o tom, zda některé Babišovy výroky k dění na Ukrajině nepředstavují bezpečnostní riziko.

Čtěte také

Vládní koalice nakonec označila jako hlavní důvod mimořádné schůze právě bezpečnostní hrozby. Ty se mají týkat postojů českých politiků k dění na Ukrajině. Zahraniční politiku a tudíž i vztah k ruské agresi určuje vláda. Zemi v zahraničí reprezentuje prezident.

V současné době je zřejmé, že oficiální hlas Česka zní jednotně a neexistují pochyby o tom, na čí straně Česká republika v konfliktu po celou dobu stojí. Nejnovějším příkladem je v zahraničí oceňovaná aktivita Česka týkající se zajištění dostatku munice pro Ukrajinu.

V základních bodech týkajících se ruské agrese, nebo členství země v NATO panuje shoda mezi vládní koalicí a nejsilnější opoziční stranou, tedy hnutím ANO. Přesto byla svolána mimořádná schůze, která má ujistit o tom, že tomu tak skutečně je. Směrem k našim spojencům je to poněkud nadbytečné gesto. Protože oni to vědí a opakovaně se o tom na konkrétních činech přesvědčují.

Ukrajinská karta ve vnitropolitickém boji

Zároveň to neznamená, že by obecná shoda v zahraniční politice nemohla být narušována směrem k tuzemským voličům. Andrej Babiš se snaží využít negativní postoj části občanů k podpoře Ukrajiny.

Čtěte také

Slibuje si od toho další růst volebních preferencí. Proto například v kampani před prezidentskými volbami tvrdil, že nás Petr Pavel zatáhne do války, zatímco on zajistí mír.

Vláda čelila od představitelů hnutí ANO a SPD kritice, že se více stará o Ukrajinu, než o občany Česka. Na mírovou strunu hrají občas různí představitelé hnutí ANO. Účelem má být vykreslení politických oponentů jako válečných štváčů, kteří by do války chtěli posílat vlastní děti.

Zkrátka ukrajinská karta bývá využívána, chcete-li zneužívána, ve vnitropolitickém boji. Andrej Babiš de facto hraje na obě strany. Výsledkem může být velký zisk, nebo také ztráta. To v momentu, kdy to přežene a odradí část svých voličů.

Petr Hartman, moderátor a komentátor Českého rozhlasu Plus

Andrej Babiš v tuto chvíli představuje především riziko pro vládní koalici, že ji ve sněmovních volbách drtivě porazí a ujme se vlády v této zemi. Pokud by v roli premiéra začal hrát střídavě na ukrajinskou a protiukrajinskou strunu, stal by se těžko předvídatelným. V tom případě by se mohl stát bezpečnostním rizikem pro tuto zemi.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

autor: Petr Hartman
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.