Pesticidy mohou přispívat k dětskému neklidu

18. květen 2010

Hyperaktivní děti s poruchou pozornosti a pesticidy v životním prostředí. Podle nové studie tyto dva průvodní znaky moderní doby nemusí být bez vzájemné souvislosti.

Zkratka ADHD vznikla z anglického výrazu pro hyperaktivitu s poruchou pozornosti (Attention Deficit Hyperactivity Disorders). Porucha se projevuje už od raného dětství a dětí, které jsou hyperaktivní, nesoustředěné, přehnaně impulzivní a nedokážou udržet pozornost, je v současnosti mezi školní mládeží 5 až 7 %. Asi u poloviny z nich příznaky přetrvají až do dospělosti. Otázkou však je, co přesně tuto poruchu vyvolává. Žádná příčina zatím nebyla definována, ale dřívější studie odhalily možnou spojitost mezi ADHD a pesticidy v životním prostředí.

Součástí pesticidů jsou sloučeniny organofosfáty, které u pokusných zvířat způsobovaly hyperaktivitu a poruchy učení. Na možnou souvislost se zaměřili vědci z Montrealské univerzity, kteří zkoumali hladinu pesticidů v moči více než 1100 amerických dětí. Výsledky jejich studie ukazují, že expozice organofosfátům může ovlivnit nervový systém a přispívat k projevům ADHD, jako je nepozornost, hyperaktivita a impulzivita.

Zdroj: Science Daily

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio