Pesticidy mohou přispívat k dětskému neklidu
Hyperaktivní děti s poruchou pozornosti a pesticidy v životním prostředí. Podle nové studie tyto dva průvodní znaky moderní doby nemusí být bez vzájemné souvislosti.
Zkratka ADHD vznikla z anglického výrazu pro hyperaktivitu s poruchou pozornosti (Attention Deficit Hyperactivity Disorders). Porucha se projevuje už od raného dětství a dětí, které jsou hyperaktivní, nesoustředěné, přehnaně impulzivní a nedokážou udržet pozornost, je v současnosti mezi školní mládeží 5 až 7 %. Asi u poloviny z nich příznaky přetrvají až do dospělosti. Otázkou však je, co přesně tuto poruchu vyvolává. Žádná příčina zatím nebyla definována, ale dřívější studie odhalily možnou spojitost mezi ADHD a pesticidy v životním prostředí.
Součástí pesticidů jsou sloučeniny organofosfáty, které u pokusných zvířat způsobovaly hyperaktivitu a poruchy učení. Na možnou souvislost se zaměřili vědci z Montrealské univerzity, kteří zkoumali hladinu pesticidů v moči více než 1100 amerických dětí. Výsledky jejich studie ukazují, že expozice organofosfátům může ovlivnit nervový systém a přispívat k projevům ADHD, jako je nepozornost, hyperaktivita a impulzivita.
Zdroj: Science Daily
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.