Péči o kosmické lodě možná už v dohledné době převezmou krabí roboti

22. květen 2006
Monitor

Jako za většinou podobných vynálezů stojí i za tímto inženýři NASA. Pomocného robota nazvali Lemur a měl by pomáhat kosmonautům při údržbě kosmických lodí. Využitý bude hlavně v těch místech, která jsou lidem těžko dostupná, jak vevnitř tak i zvenku vesmírných stanic. Dá se tedy předpokládat, že by mohl kosmonauty zbavit nutnosti pracovat v otevřeném prostoru.

To, že se "krabí robot" jmenuje jako opička, není nic divného. Konstruktéři totiž spojili v Lemurovi hned několik zvířat najednou - jednak opici, protože je inteligentní a dokáže vykonávat zadané úkoly. A podle ní ho také nazvali. Při konstrukci těla robota se však inspirovali, jak sami podotýkají, krabem kříženým s chobotnicí.

Robot má šest končetin, které jsou připojeny ke kulatému trupu a dá se jimi manipulovat. Díky dvěma stereo kamerám, které jsou umístěny na otočné plošině, se může robotizovaný údržbář pohybovat libovolným směrem bez nutnosti toho, aby otáčel celé tělo. Jedna z obou kamer je zvětšovací a může sloužit také jako mikroskop. A tohle všechno váží 12 kg. Každá ze šesti končetin je samozřejmě opatřena kolekcí nářadí, které slouží k řešení různých úkolů. Lemur může udržet rovnováhu, i když stojí na třech nohách a přitom budou dvě končetiny pracovat na zadaném úkolu. A co bude dělat ta šestá? Jak uvádějí autoři Lemura, s pěti nožičkami vypadal robot směšně. Šestá noha byla tedy dodána z estetických důvodů a sloužit by měla jako případná náhrada za nějakou nefunkční.

Tělo robota je hotové, teď je na řadě programátor, který mu má vložit do paměti potřebné znalosti. V současné době může robot plnit některé jednoduché úkoly, například jedna končetina může otáčet šroubem a druhá jí k tomu svítit. V jednom z testů se inženýrům podařilo naučit robota napsat svoje jméno tužkou, která byla připevněna na jednu z končetin. Takovéto recese slouží spíše pro pobavení, ale v budoucnu by měl robot svými schopnostmi předčít všechny své dosavadní kolegy- roboty. Mohl by být například využitý i při zkoumání Marsu. Podle názoru jeho tvůrců bude Lemur mnohem úspěšněji překonávat vyvýšeniny a prolákliny, než pojízdní roboty Spirit a Opportunity.

Na jeho praktické využití si však budou muset kosmonauti ještě chvíli počkat. Předpokládá se, že Lemur bude schopen vykonávat všechny úkoly, které se od něj očekávají, během následujícího desetiletí.

autor: Naďa Reviláková
Spustit audio

Více z pořadu