Ötzi potřeboval kardiologa

29. únor 2012
Monitor

Ötzi měl sklon ke kardiovaskulárním nemocem, infekce od klíštěte a společní předkové s dnešními obyvateli Korsiky a Sardinie – to vše vědci vyčetli z jeho DNA.

Před 18 měsíci dokončil mezinárodní tým vědců sekvenování genomu „muže z ledovce“ Ötziho. Zemřel násilnou smrtí před 5300 lety a jeho mumifikované tělo bylo v roce 1991 objeveno v Ötzalských Alpách. Analýza sekvencí Ötziho DNA nyní přinesla několik zajímavých zjištění. Ötzi patřil do haploskupiny chromozomu Y, která pochází z Blízkého východu. V současné Evropě je vzácná a vyskytuje se především u obyvatel ostrovů v Tyrhénském moři.

Zároveň se vědcům podařilo zjistit, že „muž z ledovce“ byl pravděpodobně hnědooký, měl krevní skupinu 0 a na rozdíl od většiny moderních Evropanů nedokázal trávit mléčný cukr laktózu. V Ötziho genomu také našli stopy po bakteriích Borrelia, které přenášejí klíšťata. Ötzi se tak stal nejstarším známým případem boreliózy a potvrdil, že onemocnění existovalo už před 5300 lety.

Kromě boreliózy Ötzi trpěl genetickou predispozicí ke kardiovaskulárním onemocněním. Byl nositelem genetické mutace, která je spojena s ucpáváním tepen a o 40 % zvyšuje riziko srdečních nemocí. Dřívější zkoumání mumie odhalilo, že Ötziho hlavní tepny včetně aorty byly zanesené vápenatými usazeninami. Není tedy vyloučené, že kdyby ho nezabil šíp, skonal by Ötzi tak jako mnoho dnešních lidí - na kardiovaskulární onemocnění.

Zdroj: Science Daily, Nature Communications

-----

<p><iframe width="610" height="340" src="https://www.youtube.com/embed/p9iqQWKjERw" frameborder="0" allowfullscreen></iframe></p>
autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.