Otrava agenta Skripala nese rukopis ruských tajných služeb, tvrdí vdova po Litviněnkovi

8. březen 2018

Ve Velké Británii za doposud nevyjasněných okolností byli otráveni nervově-paralytickou látkou bývalý sovětský a ruský agent Sergej Skripal a jeho třiatřicetiletá dcera Julie. Oba se nacházejí v kómatu a jejich stav je kritický. Podle vdovy po jiném bývalém ruském špionovi Alexandru Litviněnkovi, zavražděného v roce 2006 v Londýně v podobných kulisách, Moskva stále používá staré metody KGB.

Když dvojitého agenta Sergeje Skripala, který měl v Británii politický azyl, a jeho dceru našli v neděli v bezvědomí v Salisbury na jihozápadě Londýna, britská policie zpočátku radila nedělat unáhlené závěry. Ale na Marinu Litviněnkovou situace okamžitě zapůsobila jako déjà vu. Případ podle ní nese rukopis ruských tajných služeb, za kterými stojí Vladimir Putin, uvádí na svých stránkách francouzský deník Le Monde.


V Rusku se stále používají staré osvědčené metody KGB. Když je vydán rozkaz někoho zavraždit, je to vykonáno.Marina Litviněnková

Britský ministr zahraničí Boris Johnson před parlamentem prohlásil, že se jedná o znepokojující incident. A pokud prý vyšetřování skutečně ukáže, že za ním stojí ruské tajné služby, tvrdě na něj odpoví.

Rovněž naznačil, že by jeho vláda mohla například zrušit účast britské oficiální delegace na mistrovství světa ve fotbale, které Rusko letos hostí. Moskva naopak oznámila, že je připravená na objasnění Skripalova případu spolupracovat, pokud Britové o pomoc při vyšetřování této tragické události požádají, píše francouzský list.

Vypadá to na spiknutí

O tom, že otrávení Skripala a jeho dcery byl atentát organizovaný cizí vládou je přesvědčená jak protiteroristická policie, tak kontrarozvědka MI5, která se případem také zabývá. Ta podle nejmenovaného britského vládního úředníka považuje za hlavní verzi, že za případem stojí Rusko. Nicméně vyšetřovatelé nevylučují ani jiné možnosti. Atentát na Skripala podle nich mohl být i provokací s cílem obvinit z něj Moskvu a otřást režimem Vladimira Putina.

„Děláme všechno pro to, abychom případ vyšetřili. Vyslýcháme svědky, odebíráme na místě události vzorky pro laboratorní toxikologické testy. Je třeba mít na paměti, že ruští vyhnanci nejsou nesmrtelní. Umírají jeden po druhém a stále více se to podobá spiknutí,“ řekl šéf protiteroristické jednotky Marc Rowley rozhlasové stanici BBC.

Marina Litviněnková, vdova po bývalém pracovníkovi KGB a FSB Alexandru Litviněnkovi

Třebaže „aféra Skripal“ zůstává zatím zahalená tajemstvím, skutečně připomíná jiné případy zneškodnění představitelů ruské opozice. Včetně situací, kdy byly použité jedy, uvádí deník Le Monde.

Bývalý agent KGB a později FSB Alexandr Litviněnko se v roce 2006 sešel na čaj s dvěma bývalými ruskými agenty, Dmitrijem Kovtunem a Andrejem Lugovojem, aby probrali určité záležitosti. Krátce poté se začal cítit špatně, nechal se hospitalizovat a o tři týdny později zemřel. Výsledky pitvy sice úřady nezveřejnily, v moči Litviněnka nicméně byla zjištěna vysoká míra radiace způsobená poloniem-210, krajně toxickou látkou vyráběnou i v Rusku.

Vyšetřovatelé vedení britským soudcem Robertem Owenem z vraždy tehdy obvinili FSB. „Operace byla pravděpodobně řízená šéfem ruské tajné služby FSB Nikolajem Patruševem a Vladimirem Putinem,“ cituje Le Monde tehdejší Owenova slova. Ruské úřady toto prohlášení následně označily za špatný vtip.

Utajená laboratoř zaměřená na výrobu jedů byla podle francouzských novin v Sovětském svazu založená již v roce 1921. Nazývala se postupně Laboratoř 1, Laboratoř 12, Laboratoř X nebo prostě Cela. Sloužila boji proti nepřátelům sovětské vlády a zdá se, že přežila rozpad Sovětského svazu, uvádí Le Monde.

Efektivní jedová laboratoř

„Jedová laboratoř“ ukázala svou efektivnost v prvních desetiletích sovětského režimu, ale nepřestala fungovat ani po Stalinově smrti. V roce 1957 se po otravě thaliem zotavil Nikolaj Chochlov, důstojník KGB, který zběhl do služeb Západu.

Ruský opoziční politik Vladimir Kara-Murza.

Jednou z nejslavnějších pak byla takzvaná „aféra s bulharským deštníkem“. Bulharský disident Georgi Markov, kterého na autobusové zastávce v Londýně píchl svým deštníkem kolemjdoucí, o dva dny později zemřel na otravu ricinem, látkou ještě jedovatější než kyanid.

Chochlovův případ nebyl jediný, kdy pokus o otrávení neuspěl, upozorňuje Le Monde. V roce 2004, během prezidentské kampaně vážně onemocněl ukrajinský prezidentský kandidát Viktor Juščenko.

Jeho soupeřem byl přitom Viktor Janukovyč podporovaný Moskvou. Rakouští lékaři u Juščenka identifikovali otravu dioxinem. Přes pozdější léčení jsou následky působení jedu na Juščenkově tváři dodnes patrné.

V únoru roku 2017 byl s nevysvětlitelným selháním řady životně důležitých orgánů hospitalizován Vladimir Kara-Murza mladší, který v Rusku koordinuje práci hnutí Otevřené Rusko Michaila Chodorkovského. Jeho rodina a právník oznámili, že se jedná o silnou intoxikaci neznámou látkou.

Již o dva roky dříve tento blízký spolupracovník Borise Němcova, zastřeleného v roce 2015 poblíž Kremlu, prodělal akutní selhání ledvin. Testy ukázaly, že měl Kara-Murza mladší v krvi vysoký obsah těžkých kovů.

autor: Jan Machonin
Spustit audio