Ota Filip: Ruský dům. Příběh o velké, ztroskotané lásce a vzniku abstraktního malířství

10. prosinec 2023

Pětidílná četba z románu Oty Filipa (9. března 1930 Slezská Ostrava – 2. března 2018 Garmisch-Partenkirchen) přináší osobitý a intimní pohled na dvě významné osobnosti světového malířství, Vasilije Kandinského a Gabrielu Münterovou, v době jejich společného pobytu v bavorském městečku Murnau, někdejším domicilu Oty Filipa.

Čte: Norbert Lichý
Připravila: Johana Zelinská
Režie: Miroslav Zelinský

Jako „ruský dům“ je v Murnau označována vila, ve které spolu Vasilij Kandinskij, pokládaný za zakladatele moderní abstraktní malby, a německá expresionistická malířka Gabriele Münterová žili a tvořili v letech 1908–1914.

Román líčí několikaleté dramatické soužití těchto dvou velkých uměleckých osobností, jehož výsledkem bylo podle autora zrození abstraktního malířství.

Radioknihu můžete poslouchat celé čtyři týdny.

autor: Johana Zelinská
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.