Opravář televizí vyrůstal na zámku, dnes je poslancem

14. prosinec 2014

V září roku 1938 přijal na Pražském hradě prezident Edvard Beneš výjimečnou delegaci. 12 českých šlechticů žádalo o audienci u prezidenta proto, aby mu vyjádřili loajalitu a věrnost Československu.

Šlechtici, mezi kterými byl i otec Jaroslava Lobkowicze, prohlásili, že trvají na celistvosti této země a slibují věrnost národu.

Svůj slib dodrželi. Nacisté jim zabavili majetek. Po válce jim ho na chvíli vrátili.

Po roce 1948 se do Lobkowiczova zámku nastěhovali učni z Leninových závodů a šlechtická rodina se vystěhovala do tří malých pokojů ve svém bývalém pivovaru.

Čtěte také

Otec, který ještě pamatoval největší slávu svého rodu za Rakouska-Uherska, dostal na starost jako cestář úsek asi 5kilometrové silnice.

Jeho syn Jaroslav Lobkowicz nesměl studovat, vyučil se opravářem televizí a v roce 1968 emigroval.

Poslouchejte další Příběhy 20. století nahoře v článku nebo v iRadiu.

autor: Mikuláš Kroupa
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.