Operátoři nedostatečně varují před zdravotními riziky spojenými s používáním mobilů, tvrdí expert

28. leden 2020

Italský soud jako první na světě potvrdil souvislost mezi nadměrným používáním mobilu a mozkovým nádorem. Pracovník společnosti Telecom Italia svůj telefon používal 15 let až čtyři hodiny denně. Právě kvůli tomu prý onemocněl nezhoubným nádor. Ohrožuje používání mobilních telefonů vaše zdraví, nebo ne?

Čtěte také

„Používejme zdravý selský rozum. Mobilní telefony a další technologie nám za posledních 40 let zjednodušily život... Od roku 1995 slyšíme, jak škodí zdraví, ale nikdo to nikdy nedokázal,“ tvrdí v pořadu Pro a proti výkonný ředitel Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiří Grund.

Protože mobily dnes používá asi 5 miliard lidí, je tento případ statisticky naprosto nevýznamný. „Navíc neionizující záření vyzařuje i Slunce, v létě je to přibližně 1000 wattů, mobilní telefon má watt jen jeden. Letní opalování je tedy mnohem větší riziko než mobilní telefon.“

Výsledky studií bývají interpretovány špatně a lživě. Ani studie americké Národní toxikologické agentury nedošla k žádný jasným výsledkům. Měření potkani sice měli o něco vyšší výskyt rakoviny, ale zároveň o něco menší výskyt dalších nemocí, taky delší průměrnou délku dožití... To, že mám mobilní telefon, mi třeba v případě nehody život zachrání víc, než by mi ho ukrátilo.
Jiří Grund

Lidé prý rádi používají emoce, ale co v debatě chybí, jsou prověřené studie. „Za 30 let, co mobilní telefony existují, neexistuje jediná studie, která by něco takového potvrdila. Ani americké studie, do kterých se investovaly stamiliony dolarů, s žádnými konkrétními výsledky nepřišly.“

„Jen se vytváří strach... Weby straší tím, že nám síť 5G uvaří hlavy a budeme nemocní... Pokud se  někdo bojí, může si telefon vypnout nebo ho dát do jiné místnosti... Nikdy se ale neprokázala příčinná souvislost mezi zdravotním problémem a používáním mobilního telefonu,“ opakuje Jiří Grund.

Bagatelizace rizik nepomáhá

„Žádná technologie není zcela bez rizika, to se málo veřejnosti zdůrazňuje. Musíme zkoumat, jak velké to riziko je... Není pravda, že by vědecké studie byly vždy negativní. Najdou se práce, které naznačují jisté efekty na lidské zdraví,“ oponuje odborník na rizika expozice neionizujícím elektromagnetickým zářením Roman Muselík.

Případ italského technika je spíš tím jediným, který se dostal přímo do médií. „Máme ale množství případů nádorů hlavy, u kterých se onkologové příliš nezamýšlejí nad jejich původem. Ale prosakují zprávy, že onkologové si všímají nárůstu výskytu nádorů na stejné straně, jako se používá mobil.“

Přelomová studie na potkanech a myších, provedená v rámci amerického National Toxicology Program, skutečně ukazuje, že vysokofrekvenční nebo radiofrekvenční záření je víc karcinogenní pro samce potkanů než pro samice... ICNIRP (International Commission on Non-Ionizing Radiation Protection), která si notuje s mobilními operátory a výrobci mobilů, ocenila velmi silné stránky studie, což se často nestává... Slabiny ale viděli při interpretaci analýzy.
Roman Muselík

Čtěte také

Vědec odmítl Grundovu argumentaci o výkonu zdrojů záření. „Lidské tělo je daleko složitější a biologická působení různých typů záření, frekvencí a interferencí nejsou tak jednoduše pojatelná, aby šlo hovořit jen o velikosti výkonu.“

„Bagatelizace nebo zlehčování rizik není základem seriózní debaty.... Za šíření nepodloženého strachu si mohou sami mobilní operátoři a další instituce pečující o zdraví občanů. Protože nedostatečně komunikují rizika, které zde nesporně jsou,“ uzavírá Roman Muselík.

Víc si poslechněte v audiozáznamu pořadu Tomáše Pavlíčka.

Spustit audio

Související