Ondřej Soukup: Prigožin a Girkin - podivuhodné zvraty osudů ruských ultranacionalistů

31. červenec 2023

Na fotografii stojí v džínách, bílé košili a třese si rukou s africkým diplomatem. Přitom ještě nedávno jsme tohoto muže viděli na videích v maskáčích, jak křičí a slovy nehledanými obviňuje náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova a ministra obrany Sergeje Šojgu z nekompetentnosti. Je to Jevgenij Prigožin, zakladatel žoldácké Wagnerovy skupiny a právě v Petrohradu pózuje s velvyslancem Středoafrické republiky v rámci summitu Rusko - Afrika. 

Přitom před pěti týdny jeho jednotky zahájily vojenskou vzpouru, během které se dostaly na dvě stě kilometrů od Moskvy a při té příležitosti sestřelili pět vrtulníků a jedno letadlo.

Ruský prezident Vladimir Putin označil Prigožina v první den prakticky za vlastizrádce. Nicméně nakonec to dopadlo tak, že wagnerovci se stáhli, odešli do Běloruska a Jevgenij Prigožin se i nadále se volně pohybuje po Rusku ve svém soukromém tryskáči a dokonce se stýká s africkými diplomaty. Na jeho kanálech v Telegramu se chlubí, že se na summitu setkal s delegacemi z Mali, Nigeru, Středoafrické republiky a Sierra Leone.

Zatčený Igor Girkin

Na jiném snímku stojí muž s šedou bradkou v košili v barvě khaki ve skleněné kleci pro obviněné. Igora Girkina, který používá pseudonym Strelkov, právě moskevský soud poslal do vyšetřovací vazby kvůli údajnému veřejnému vyzývání k extrémistické činnosti. Což v jeho případě zní poněkud absurdně, protože Girkin se velkou část svého života věnoval právě extrémistické činnosti.

Čtěte také

Bojoval v Podněstří na straně proruských separatistů, v Bosně na straně Republiky  srbské, coby důstojník ruské tajné služby FSB se podílel na vraždách civilistů v Čečensku a byl to právě on, kdo obsazením města Slovjansk na jaře roku 2014 rozpoutal válku na Donbasu. Čímž se veřejně chlubí. Soud v Haagu ho v nepřítomnosti odsoudil na doživotí za sestřelení malajsijského Boeingu nad Donbasem.

Girkin je velkým zastáncem ruské války na Ukrajině, ale stejně jako Prigožin postupně začal kritizovat způsob, jakým Rusko válku vede. Nejdříve stejně jako Prigožin kritizoval vedení armády, v posledních měsících se odvážil i na samotného Vladimira Putina, kterého nazýval neschopnou nickou, která vede Rusko ke katastrofě.

Čtěte také

Ale to není jediný důvod, proč Girkinovi hrozí trest pěti let vězení, zatímco Prigožin se potkává s africkými diplomaty. Girkin nebyl nikdy člověkem Kremlu, jen se jejich zájmy občas shodovaly.

Muž, který si říká Strelkov, byl vždy ideologem, věřil v Bohem určenou roli ruského impéria nebo že Ukrajinci nejsou žádným samostatným národem, ale jen na scestí svedenými Rusy.

Ještě se bude hodit

Oproti tomu Jevgenij Prigožin, který ještě za Sovětského svazu strávil devět let za mřížemi, představuje kvintesenci současné ruské elity, která je postavená na krajně eklektickém spojení světa organizovaného zločinu a světa tajných služeb.

Ondřej Soukup, Český rozhlas

Vše se dá koupit nebo prodat, pokud to slouží jednak ke vzájemnému obohacení a za druhé pro zájmy státu, jak je bývalí důstojníci KGB jako Putin a další představitelé kremelské elity, chápají. Proto je Girkin cizorodý element, od kterého je potřeba se zbavit, zatímco Jevgenij Prigožin se ještě bude hodit. Třeba zrovna v té Africe, kde jeho žoldáci úspěšně operují.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Spustit audio