Ondřej Neff: Kdo je dál

19. červen 2023

Ve sportu je to jasné, kdo je dál nebo dřív nebo výš, zkrátka kdo vyhrál. Ale jak je to v oboru technického pokroku? K technice se rychle dostanu, začnu sportem. Před jednadvaceti lety  se v pražském Kongresovém centru konalo otevřené mistrovství v zápase sumó. To je ten druh zápasu, ve kterém musí borec vystrčit toho druhého z pětimetrového kruhu anebo ho přimět k dotyku země.

Před těmi jednadvaceti lety to byla taky propagační exhibice, vystoupil tam i americký borec Emmanuel Yarbrough. S ním si to rozdala naše legenda Zdeněk Srstka. Ptal jsem se pak Srstky na pocity. „Věděl jsem, že prohraju,‟ řekl mi. „Nečekal jsem ale, že to půjde tak rychle.‟

Čtěte také

Dneska vím, že Yarbrough by ve světě opravdového sumó ve třídě džurió, nebo dokonce makuuči skončil asi tak, jako tenkrát Srstka proti němu. Čímž naznačuju, že jsem v Tokiu na letním turnaji sumó v Národní aréně Kokugikan byl a splnil si tak sen, před jednadvaceti lety započatý.

Teď k té technice. Lístky obstaral po internetu můj syn, byli jsme tam spolu. Jsou v prodeji od určitého dne a určité hodiny, znamená to vstát a vartovat u počítače od čtyř od rána, zkrátka, syn uspěl a dostal mail s kódovým číslem a příkazem, že si má lístky vyzvednout v prodejně obchodu 7-eleven.

U nás jsou tyto obchody taky, je jich po světě 80 tisíc, kolik jich je v Tokiu, netuším. Jen to vím, že je to město s 30 miliony obyvateli a 7-eleven je tam na každém druhém, no, třetím rohu. V mailu nebyla žádná adresa, jako že jděte do 7-eleven na Godzilla street a tam vám lístky vydají. Mimochodem, taková ulice v Tokiu skutečně je.

Sto let za opicemi

Čtěte také

Dovtípili jsme se, že máme jít do kteréhokoli 7-eleven. Což se stalo, předložili mail, paní u kasy vyťukala kód a z tiskárny nám to vyplivlo luxusní lístky na sumó do arény Kokugikan. Domyslel jsem si, že je to obecný systém na lístky, že tiskárna má v sobě podklady a natiskne lístky na sumó nebo do divadla kabuki nebo jakýkoli lístek si po internetu objednáte.

Skvělá to technická vymoženost a našinec na to kouká, jako na nádraží hledí na vlak, který přijede na vteřinu přesně a zastaví a dveře vagónu se otevřou přesně u značky, na kterou se musíte postavit.

Takže jsme sto let za opicemi. Jsme opravdu sto let za opicemi?

Ondřej Neff

Už dávno jsem si nekupoval papírové lístky do kina u kasy a v pražských kinech, tedy v těch, která jsem navštívil, už kasy ani nemají. Nakupuju po internetu a dostanu QR kód a ten mám v mobilu a ukážu ho uvaděči. Nemusím kvůli tomu do 7-eleven a nic se nikam netiskne. Kdo je tedy dál? Oni nebo my? Nevím. Jisté je, že sumó je víc než sport, je to 1500 let starý obřad a návštěvy 7-eleven tedy nijak nelituji.

Autor je vydavatel internetového deníku Neviditelný pes

autor: Ondřej Neff
Spustit audio