Ondřej Neff: Double Star

28. březen 2022

Asi jen málo lidí nevidělo nějaké video s projevem ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, sympatického čtyřiačtyřicátníka v zeleném vojenském tričku. Naposledy to byl jeho projev určený Viktoru Orbánovi, maďarskému premiérovi. Zelenskyj a Orbán, dva lidské a politické osudy. Orbán začal jako bojovník za demokracii, studoval za peníze George Sorose v Británii, pomáhal vymést komunismus z Maďarska.

A dnes je pro něho George Soros ten největší nepřítel, kdežto s Vladimirem Putinem je svázán pupeční šňůrou, kterou proudí ruský plyn a nafta a je z toho nerozborná jednota a nikdy jinak. Zvláštní to osud.

Čtěte také

Ale abych se vrátil k Zelenského projevu. Oslovuje ho v něm „Viktore“ a stručně řečeno, dává mu to. Hodně silná je připomínka pomníku Boty na břehu Dunaje. Je to památník fašistického masakru maďarských židů z konce 40. let – a Zelenskyj Orbánovi připomíná, že i v Kyjevě a Mariupolu by mohl najít takové osiřelé boty po zavražděných lidech. Silný projev, skvěle přednesený – skvěle právě proto, že bez patosu, civilně, lidsky.

On to prostě umí, ten Zelenskyj, říkal jsem si u toho videa. Bodejť by neuměl, vždyť je to herec. Často se mu herectví připomíná, někdo v dobrém, někdo ve zlém. Připomíná se i jiný herec, Ronald Reagan, ten se zapsal do amerických i světových dějin.

Pupeční šňůra s Putinem

Já ale vzpomínám na ještě jiného herce. Před padesáti lety u nás vyšel v českém překladu román klasika americké sci-fi Roberta Heinleina – ostýchám se ten název citovat, je to Únos na Mars. V originále to ale není tak dryáčnické, je to Double Star čili Dvojník. Hrdinou je herec Lawrence Smith, který jako by z oka vypadl významnému politikovi Bonfortovi.

Čtěte také

Zastupuje ho v době jeho nemoci tak dlouho… až Bonforte umře zrovna za naprosto kritické politické situace. Herec Smith pokračuje v roli, je okolnostmi donucen zásadně rozhodovat a stane se pokračovatelem a lídrem. Ano, je to něco jako Císařův pekař a Pekařův císař až na to, že Smith je herec a ne pekař.

Uvádím to jenom jako kuriozitu a se Zelenským to souvisí jen prvkem herectví. Ale ona je ta doba už taková, že se odehrává hodně na obrazovkách. Politologové připomínají, že kdysi zvítězil John Kennedy nad Richardem Nixonem proto, že líp vypadal v tehdy prvním vysílaném televizním duelu.

Ondřej Neff

Podaří se Zelenskému zlomit Viktora Orbána, aby přeřízl svou pupeční šňůru s Vladimirem Putinem? V románu by to tak bylo, život se ubírá jinými cestami. Kdyby se to ale stalo, tak by si Zelenskyj zasloužil za svůj výkon takzvaný potlesk ve stoje. Ostatně, další takový potlesk v dlouhé řadě.

Autor je vydavatel internetového deníku Neviditelný pes

autor: Ondřej Neff
Spustit audio