Ondřej Neff: Čekání na Bonda

27. duben 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy James Bond
0:00
/
0:00

Ve srovnání se skutečnými ztrátami je to prkotina: nový film o Jamesi Bondovi nepřijde do kin v dubnu, ale až na podzim. Když to všechno půjde dobře.

Moc jsem se na něj těšil, ostatně jako na každou bondovku. 

Čtěte také

Nejenže jsem viděl všechny filmy s Bondem, nejenže jsem za romantických dob videového undergroundu v 80. letech všechny tehdy existující bondovky překládal. Já jsem všechny romány od Iana Fleminga četl a dodnes je mi nepochopitelné, že se literární bondovky na trhu v Česku nechytly. Vyšly česky skoro všechny, ale nějak po nich neštěkl pes. 

Zkrátka, na nový film si musíme počkat. Nicméně, všechna čest, z marketingového hlediska se dá těžko vymyslet méně vhodný název filmu: zní „Není čas na umírání“. S tímhle jít na trh v době pandemie, to je faux pas nebo chucpe, můžete volit.

Buď jak buď, na Bonda si musíme počkat. Mezi námi, já na něho čekám pořád a říkám si, sakra, kde ten chlap vězí? Vždyť to, co prožíváme, je přece naprosto jasná bondovka se vším všudy.

Krucinál, kde ten chlap vězí?

První část začíná ve Wu-chanu. Velkoměsto, o kterém běžný Evropan nebo Američan nikdy neslyšel. V něm laboratoř zkoumající smrtonosné organismy. Mokrý trh s naservírovanou netopýří polévkou. Další díl je v Itálii, v lyžařském středisku. Kde jinde by se měl odehrávat? My všichni fanoušci víme, jak skvěle Bond lyžuje.

Čtěte také

Určitě si tady užil tu nejčernější sjezdovku, určenou jen pro sebevrahy, Ester Ledeckou a Bonda a jeho protivníky se samopaly. Třetí část je v New Yorku. Město připomíná ponurý Gotham za dob řádění Jokera. Mrtvoly štosované v chladírenských náklaďácích, jen tak naležato jako polena, žádné rakve, už ani pytle nejsou k mání. 

Příběh pokračuje v Singapuru, tady se vzdouvá druhá vlna pandemie. Zdá se, že padouši triumfují. Kdo to je? Nejspíš zase Spectre, mezinárodní kartel vrahů a vyděračů, usilující tentokrát o konfrontaci Číny s Amerikou za asistence Evropy.

Tak tohle je jasné, všechno sedí a funguje to podle pravidel. Jenže to trvá drobet dlouho a začínáme poposedávat v křeslech. Jasně, že toho Bonda musí nakonec chytit a přivázat k cirkulární pile, laseru, mlýnku na maso a teráriu s krokodýly. 

Ondřej Neff

Ale on se musí vymrskat na svobodu a toho padoucha Stavro Blofelda, nebo kteréhokoli jiného hodit do jícnu sopky. Už je na čase, aby to udělal. Tak sakra, krucinál, kde ten chlap vězí? Že by se někde zase zašil s nějakou bond girl? To by bylo v pořádku, dokonce se to od něho čeká. Ale až po finále, přátelé. Až po finále. Teď od něho čekáme hrdinskou akci. Tak už aby tu byla.

Autor je vydavatel internetového deníku Neviditelný pes

autor: Ondřej Neff
Spustit audio

Více z pořadu