Ondřej Konrád: Stačilo! nebude už nikdy jako dřív
Andrej Babiš o tom sice mlčí, ale nelze nevidět, že je hnutí ANO v mnohém ohledu levicové. Přestože při svém vzniku počátkem minulé dekády zaujímalo pozici řekněme středo-pravou.
Čtěte také
Ale postupně se pragmaticky posouvalo a už nějakou dobu ho volí lidé s vysloveně levicovým pohledem. I když ne úplně všichni. Ale dost na to, aby otevřeně levicové subjekty zplakávaly nad výdělkem – jak se to stalo před čtyřmi roky ČSSD, nyní SOCDEM i KSČM.
A opakovalo se to letos, když na pět procent nedosáhla ambiciózní kandidátka hnutí Stačilo!, na které se podílely jak obě zmíněné a do nedávna solidně ukotvené strany (sociální demokraté měli od roku 1992 pět premiérů!), tak několik prakticky neznámých mini-subjektů.
Jiný režim a nedotknutelné drony
Připomeňme, že lídr Stačilo! Sterzik alias bloger Vidlák například při předvolebním pochodu spolku Svatopluk na Hrad souzněl s jeho šéfem Drulákem očekávajícím „cestu ke změně režimu“. Ačkoli není jasné jakého.
Čtěte také
Souzněl i s předsedkyní komunistů Konečnou varující, že sestřelení ruského dronu nad územím členského státu NATO vyvolá třetí světovou válku. Takže si třeba nad Polskem nebo Českem mohou asi létat, jak je libo.
Jenže směs strašení, vyšeptalých hesel a suverenity byla slabá. A Stačilo!, i když to ještě není dokonáno, se tudíž mění. Určitě pokud jde o předáky. Odchod z politiky už ohlásila předsedkyně SOCDEM Maláčová, ačkoli na úplné vycouvání nevyhlížela a odsouváním stranického sjezdu jako by hrála o čas.
Prohru těžce nesoucí Konečná zatím dala předsednictví k dispozici, a pokud se po Novém roce nechá europoslankyně přemluvit k pokračování, což není vůbec jisté, asi už to nebude ve Stačilo!, na jehož vedení čerstvě ohlásil rezignaci i Sterzik.
Dohromady prý nejde oficiální funkce s prořízlým blogerským jazykem, kterým se po lednovém sněmu zas hodlá cele vyjadřovat. Snad i z důvodů hmotných. Kdo by ho mohl nahradit a budit naděje na úspěchy, ví bůh.
Likvidační hegemoni
Ale zpět k sociálním demokratům, jejichž budoucnost je také mlhavá a nad kterými když ne zlomil, tak naštípl hůl kdekdo kvůli sobectví pár osob ochotných spojit se s komunisty a dezoláty. Jak se s gustem označuje sám Sterzik.
Nějací kandidáti na křeslo po Maláčové se vyskytli, veřejnost o nich ví minimum, ale pomáhat chce autentický sociální demokrat Špidla. A vítěze ovšem čeká nesnadná konsolidace stranických financí. Ve hře je přitom možnost, že si někteří stoupenci Stačilo! budou snažit udržet ve straně vliv a pokračovat v linii k naprostému splynutí.
Někdo by řekl cestě na věčnost, na jejímž počátku stál před lety mstivý Miloš Zeman. A jeho dílo pak nepřímo završil jiný hegemon, Andrej Babiš. Tedy ještě snad ne. Moderní demokratickou levici bychom celkem potřebovali.
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.

