Ondřej Konrád: Nepřekvapivá nedohoda

29. srpen 2024

„Není to jednoduché, ale vůle k dohodě je, myslím, z obou stran.“ Optimismus ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) před rozhodujícím rokováním vlády s odbory státních orgánů a organizací o vzrůst platů, byl sice jen mírný. Ale i tak nakonec planý.

Zvýšení příslušných tarifů, s nímž vláda na tento rok ani nepočítala, ale nakonec byla ochotná k dílčímu přistoupit, se zkrátka nekoná. Ve středu se obě strany zasekly na svém a až do příště rozešly.

Čtěte také

A přes veškerou složitost otázky, neboť nejde pouze o zaměstnance státu, ale také krajů, měst nebo obcí a o různé platové tabulky, lze říci, že zatímco odbory trvaly na penězích pro všechny, vláda zase na tom, že přidáno dostanou jen ti, kteří jsou na tom nejhůře.

Jinak to podle ní nejde. Co zbývalo v rozpočtové rezervě, vysála kupříkladu pomoc hutníkům z ostravské Liberty.

Konkrétně Jurečka se zřejmě upřímně snažil, je to věc v jeho gesci, za dveřmi jsou krajské volby a on předsedá KDU-ČSL. Jenomže narážel na kluzké zdi. Vládní většina na plošné přidání o deset procent odmítla slyšet a trvala na třech a pěti procentech, odboráři to označili za vydírání a vsadili na zachování bojovné tváře.

Čtěte také

Ačkoli tím zhruba polovinu z víc než 800 tisíc zaměstnanců připravili o už zářijové přilepšení. A oddychnout si mohly i školy nebo zdravotnická zařízení, kdyby dostaly víc peněz příslovečné kuchařky. Jakási obdoba někdejšího „polského instalatéra“ v Británii.

Jenomže zatímco ten byl ve Spojeném království symbolem zabíráním pracovního místa domácím, a tedy argumentem pro brexit, české podfinancované kuchařky jsou zase oblíbeným klackem odborářů na ministry i premiéry. A široká veřejnost to chápe.

Žádní šťastní

Z jistého úhlu pohledu to od odborářů solidární nebylo. Ale můžou říkat, že zůstali principiální.

Čtěte také

A neodvolají stávkovou pohotovost. Která ale v reálnou stávku těžko přejde. Když vláda přímo žádný slib neporušila. A navíc tvrdí, což už slib je, že od ledna přidá ve veřejném sektoru všem.

Z krachu středečního dohadování nevypal šťastně nikdo. Jurečka, doufající v aspoň dílčí úspěch, ale bezmocný proti nesouhlasící vládní majoritě, ani odborářští šéfové. Které zase ne všichni z těch, kdo na tom mohli být už příští měsíc trošku lépe, plně pochopí.

Ondřej Konrád, moderátor a komentátor Českého rozhlasu Plus

Zvlášť když některé resorty, například kultury, kde je to zvlášť urgentní, tvrdily, že peníze k navýšení pro nejhůře odměňované najdou. A leckde by to dokázaly i města nebo kraje.

Ve  volební kampani, která se naplno rozejde se školním rokem, bude vládní neústupnost jistě kritizovat opozice. Ale moc třaskavá munice to kvůli odborářskému rozhodnutí spíš nebude. 

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.