Ondřej Konrád: Kostlivci ze starých vazeb
O divokých poměrech na severu Čech, tedy úzkém propojení politiků a kmotrovských podnikatelů, se toho už před lety napsalo a namluvilo hodně. Základy těchto vazeb jsou evidentně staršího data.
V prvních krajských volbách roku 2000 na Ústecku vyhrála KSČM, ale kraj vedla koalice ODS a ČSSD. A pokračovalo to v dalším období, kdy přitom mohli vítězní občanští demokraté vládnout sami. Ale interní dohody a vliv zákulisních „kmotrů“ už nejspíš fungovaly. Po „oranžovém tsunami“ za další čtyři roky došlo k vlastně téže dohodě, jen v obráceném gardu.
A hejtmankou se stala Jana Vaňhová z ČSSD. Třebaže vítěznou kandidátku vedl nynější vicehejtman Jaroslav Foldyna. Což už vyhlíželo jako stvrzení moci osob v pozadí. Jimiž byli kupříkladu z tábora sociálnědemokratického Roman Houska (druh hejtmanky Vaňhové), nebo Petr Benda (blízký Jiřímu Paroubkovi), a z občansko-demokratického Alexandr Novák či Patrik Oulický, abychom jmenovali aspoň ty známější.
O tom, jak se v kraji nakládalo s veřejnými prostředky a s penězi z Evropské unie, které začal Regionální operační program Severozápad za hejtmanství Vaňhové rozdělovat, panovaly ovšem spíš jen dohady. I když byl už roku 2012 odsouzen za korupci ředitel tamního ROP Petr Kušnierz. A právě on, jak plyne z policejních zdrojů, začal po podmínečném propuštění spolupracovat s vyšetřovateli, když se od něho po návratu na svobodu regionální mocní odtáhli.
A Kušnierz toho může vědět hodně. Možná něco i o pozadí vraždy zmíněného Housky, jehož usvědčený vrah sice tvrdil, že šlo o náhodu, když šel do sídla Housky a Vaňhové loupit, ale pražský vrchní soud vyjádřil v odvolacím řízení přesvědčení, šlo ve skutečnosti o objednanou popravu.
Temné plody
A Vaňhová je nyní jednou ze čtyřiadvacítky obviněných osob, které se měly podílet na podvodech s evropskými dotacemi v astronomické výši skoro 14 miliard korun. Jsou mezi nimi politikové nejen ústečtí, ale také z Karlovarského kraje a ovšem i podnikatelé jako exsenátor Novák, nezvyklým způsobem propuštěný před časem z vězení, kde pobýval kvůli jinému případu (údajně se nachází mimo republiku).
Nebo Daniel Ježek, napojený druhdy pro změnu na ODS, jediný zůstávající po úterním zatýkání ve vazbě z obav, aby neovlivňoval svědky. O to se ale mohl leckterý obviněný pokoušet už dřív, vždyť například v únoru zasahovala policie v jedné ústecké advokátní kanceláři, což média dávala do souvislosti s kauzou severozápadního ROP.
Suma sumárum, vyšetřovatelé v čele s šéfovou vrchního pražského zastupitelství Lenkou Bradáčovou provedli nezvykle masivní zátah. A zdá se, že mají, jak se říká „nabito“. Jak kvalitně, se samozřejmě uvidí. Stejně jako to, do jaké míry může případ poškodit před všeobecnými volbami hlavně ČSSD.
Byť v kauze až na výjimky (bývalý mostecký primátor Bártl je momentálně ředitel jednoho z odborů ministerstva průmyslu) figurují lidé, které strana v posledních letech do významnějších funkcí už nedelegovala.
Předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka teď sice uznává, že spolupráce ČSSD s ODS v Ústeckém kraji po roce 2008 byla velkou politickou chybou. Jenomže o jejích temných plodech musely jak tamní organizace, tak Lidový dům něco přinejmenším tušit. Času k ráznému odstřihu od lidí jistého střihu bylo až až.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.