Ondřej Konrád: Diktatura po brazilsku
Není vůbec jisté, jestli by se od počátku 60. let po vzoru Castrovy Kuby, mohly některé jihoamerické země přimknout k Moskvě. Ale komunismu se tamní pravice civilní i vojenská obávala, a vlastně preventivně se, a nikoli demokratickou cestou, chápala moci.
V Brazílii se to stalo roku 1964, a i když během následujících jednadvaceti let v armádou ovládané zemi nebyla taková masa obětí represivního režimu jako později v Chile a v Argentině, také jich nebylo málo.
Čtěte také
Jednou z nich se stal roku 1971 bývalý levicový poslanec, ale nikoli komunista, Rubens Paiva. Pro kterého si jednoho dne přijdou neuniformovaní a nijak se ani neprokazující ozbrojenci a jeho žena a pět dětí ho už nikdy nespatří.
Což je jádro filmu Navždy s vámi režiséra Waltera Sallese, oceněného letos Oskarem za nejlepší neanglicky mluvící snímek a uváděného v české distribuci.
Očima rodiny i kamerou
Pokud námětem některým recenzentům připomíná Vlny Jiřího Mádla, které se do nejužší Oskarové nominace neprobojovaly, pak je to podobnost hodně vzdálená. Zatímco ve Vlnách šlo o obecnější dobovou fresku, Navždy s vámi je čímsi jako introspekcí, intimním vhledem do toho, jak Paivovo zmizení a vlastní ohrožení vnímají a prožívají jeho manželka, čtyři dcery a syn.
Mnohdy prostřednictvím záběrů z rodinné osmimilimetrové kamery. Aniž by se jim dostávalo jakýchkoli informací. Paiva přitom zřejmě zemřel bezprostředně po zatčení v kasárenské mučírně.
Úmrtní list však vyplave na povrch až roku 1996. Kdy je zdaleka nejlidnatější země kontinentu delší dobu opět demokratická. Po té, co se širokou veřejností odmítaná vojenská diktatura více méně vyčerpala.
Doba z kloubů vymknutá
Její nejtemnější stránky ve filmu napřímo nevidíme, stejně jako paní Paivová a jedna z jejích starších dcer. Které jsou také chvíli vyslýchány. Sice bez násilí, jehož hrůzně výmluvné echo ale slyší na chodbách, kterými musí procházet v kuklách.
A zlověstně působí, když část mužů, kteří si přišli po Paiva v domě zůstane, zatáhne všechny rolety a ztratí se až po několika dnech. Jiní pak zase neustále sedí v autě naproti.
Jinak, jak řečeno, se film odehrává čistě v kruhu rodiny, zasažené nejhoršími obavami, nejistotou a pak i hmotnými problémy.
Čemuž všemu se musí postavit hlavní figura snímku, sugestivně hraná Fernandou Torresovou. Navždy s vámi je sice o z kloubů vymknuté době před půlstoletím. Jaká se ale leckde na světě znovu a znovu opakuje.
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.